« All Events

• This event has passed.

Α2 Ανδρών: Αμύντας – Αγρίνιο 68-60

Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 , 17:00

Πρώτο ροζ φύλλο για τον Αμύντα μέσα στην άδεια Πυρκάλ σε ένα ανταγωνιστικό ματς, παρόλο την πρωτοπορία των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο διάστημα.

Η ομάδα του Αγρινίου ήταν πιο εύστοχη στην αρχή του ματς παίρνοντας ένα ισχνό προβάδισμα με 7 πόντους (4-11), στα μέσα του δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά με δύο διαδοχικά καλάθια του Μπέλη, με βολή και καλάθι του Τάγαρη και ένα καλάθι του Σιούντρη φέρνοντάς την στο καλάθι. Οι επόμενες 2 βολές του Μπέλη ξεκίνησαν το ματς από την αρχή (17-17), κλείνοντας το πρώτο κομμάτι του αγώνα με σκορ 17-19. Στο επόμενο δεκάλεπτο το τρίποντο του Κουκουνιά έδωσε για πρώτη φορά την πρωτοπορία στους γηπεδούχους, το επόμενο τρίποντο του Σιούντρη τη συντήρησε, αλλά στα μέσα του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (23-26) για τελευταία όμως φορά στο ματς. Στη συνέχεια οι “πορτοκαλί” ανέβασαν στροφές και με 5 πόντους του Κανονίδη, 5 του Μπέλη, τρίποντο του Τοπάλλι και 1 καλάθι του Σάλεχ δημιούργησαν το 38-33 στο ημίχρονο, πηγαίνοντας όμως στα αποδυτήρια με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

Ξεκινώντας το δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανοίξουν το προβάδισμα, με τρίποντο του Κανονίδη, κάρφωμα του Σάλεχ στον αιφνιδιασμό και 2 βολές του Κανονίδη, φτάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (48-38). Η αντίδραση όμως των “πρασίνων” έφερε τη διαφορά στους 5 και το τελικό 51-46 του 3ου δεκαλέπτου. Ο Αμύντας ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με προσπάθεια για διαφορά ασφαλείας, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τον άφηναν να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, αλλά η προσπάθειά τους για ανατροπή δεν είχε αποτέλεσμα και η διαχείριση του ματς από τους Υμηττιώτες, για τη νίκη, να αποτυπώνεται στο ταμπλό με το τελικό 68-60.

Απών για την ομάδα του Υμηττού ο τραυματίας Θοδωρής Βαρδιάνος.

Επόμενη αναμέτρηση στη Βέροια, το ερχόμενο Σάββατο (31/10, 17:00), με τον Φίλιππο.

Αμύντας – Αγρίνιο 68-60

Δεκάλεπτα: 17-19, 38-33, 51-46, 68-60

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Ρίζος και Νάστος (κομισάριος Τζουβάρας)

Αμύντας (Μάης Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Ζούπας (4 ασιστ), Τοπάλι 6(1) (5 ριμπ), Σιούντρης 13(3), Οικονόμου, Σάλεχ 12(1) (4 ριμπ. 2 κλεψ.), Κουκουνιάς 5(1) (5 ριμπ), Γιούση, Γκάτζο, Μπέλη 13(1) (3 ασιστ), Τάγαρης 3, Κανονίδης 16(1) (11 ριμπ. 3 ασιστ)

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 7(1), Γρίψιος 3(1), Στογιάνοβιτς 7(1), Ναούμης 14(2), Τσιαμπάς, Μήτσου 2, Οκεκουόγεν 12, Καλημέρης 2, Κοντσές, Γαρέζος 9(2), Νικολαΐδης 4