Κανονισμοί 4ου Τουρνουά “Αλέκος Καστρινός”

4ο Τουρνουά τμημάτων υποδομής Α.Ο. ΑΜΥΝΤΑ “Αλέκος Καστρινός» (κατηγορία 2003-04)

Κανονισμοί :

• Χρήση μπάλας μεγέθους No 7.
  • Στους αγώνες επιτρέπεται μόνο άμυνα Man To Man.
  • Στους αγώνες απαγορεύεται η άμυνα ζώνης ή zone press.
  • Στους αγώνες επιτρέπεται η πίεση σε όλο το γήπεδο.
  • Στους αγώνες απαγορεύονται οι παγίδες.
  • Στους αγώνες απαγορεύονται τα Screen επάνω στη μπάλα (και τα Hand off).
  • Στους αγώνες επιτρέπονται τα Screen μακριά από τη μπάλα.
  • Ο αγώνας θα διαρκεί συνολικά 40 λεπτά, δηλαδή 4 περίοδοι 10 λεπτών (καθαρός χρόνος).
  • Ο χρόνος επίθεσης 30″ (στο επιθετικό rebound ο χρόνος ανανεώνεται στα 14”)
  • Σε περίπτωση παράτασης αυτή θα έχει διάρκεια 5 λεπτά καθαρού χρόνου με δικαίωμα αλλαγών, και 1 time-out σε κάθε ομάδα.
  • Οι ομάδες του τουρνουά είναι υποχρεωμένες να χρησιμοποιούν κάθε αθλητή τους για τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο σε κάθε αγώνα. Συγκεκριμένα τον αγώνα θα ξεκινήσουν 5 αθλητές που θα αντικατασταθούν από τους υπόλοιπους 5 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι αθλητές που θα απομείνουν θα συμμετάσχουν στο τρίτο δεκάλεπτο. Εάν δεν συμπληρωθούν οι υποχρεωτικές συμμετοχές των δηλωθέντων αθλητών δεν μπορεί να συμμετάσχει για δεύτερη φορά αθλητής που έχει ήδη αγωνιστεί. Εάν ένας αθλητής δεν έχει παίξει ένα ολόκληρο δεκάλεπτο δεν μπορεί να αντικατασταθεί, παρά μόνο σε περίπτωση τραυματισμού ή αποβολής.
  • Κάθε ομάδα είναι υποχρεωμένη να συμμετέχει με τουλάχιστον 10 αθλητές σε κάθε αγώνα. Αν μια ομάδα κατέβει σε αγώνα με 10, 11 κ.ο.κ. αθλητές, δίνει το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να χρησιμοποιήσει τον αντίστοιχο αριθμό αθλητών. Αν μια ομάδα, παρουσιάσει λιγότερους από 10 αθλητές, τότε ο αγώνας θα διεξάγεται κανονικά αλλά θα κατακυρώνεται υπέρ της αντίπαλης ομάδας με σκορ 20-0.
  • Ο προπονητής της κάθε ομάδας δικαιούται τρία time-out καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα.
  • Από το σημείο που η διαφορά του σκορ θα ξεπερνά τους 30 πόντους και πλέον, η γραμματεία οφείλει να μην περνά στον ηλεκτρονικό πίνακα άλλους πόντους, να μη σταματά το χρόνο και η αναγραφή θα γίνεται μόνο στο φύλλο αγώνος.

Ο διαιτητής του αγώνα, σε περίπτωση που δεν τηρηθούν τα παραπάνω, θα πρέπει αρχικά να κάνει μία παρατήρηση στο προπονητή της ομάδας που δεν τηρεί τους κανονισμούς. Αν εκείνος δε συμμορφωθεί, τότε ο αγώνας θα διακόπτεται και θα δίνονται δύο ελεύθερες βολές στην αντίπαλη ομάδα και κατοχή μπάλας , όσες φορές και να συμβεί αυτό.