Α2 Ανδρών: Αμύντας – Χαρίλαος Τρικούπης 60-70

Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2020 , 17:00

Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αρκετό για να οδηγήσει στην νίκη τον Αμύντας, ο οποίος τελικά ηττήθηκε στον Υμηττό με 60-70 από τον πρωτοπόρο της Α2, Χαρίλαο Τρικούπη, για την 14η Αγωνιστική.

Στο πρώτο εντός έδρας ματς του 2020 οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού εντυπωσίασαν με την μαχητικότητά τους. Στο ξεκίνημα του αγώνα κατάφεραν να κρατήσουν τους αήττητους αντιπάλους τους σε χαμηλά επίπεδα στο σκορ, καταφέρνοντας έτσι να κάνουν το σκορ ισόπαλο στο τέλος του δεκαλέπτου (13-13, 10’). Στην δεύτερη περίοδο ο Αμύντας κέρδισε τις εντυπώσεις σε άμυνα και επίθεση. Υποχρέωσε τον Χαρίλαο Τρικούπη να διπλασιάσει μόνο τους πόντους του, ενώ ο ίδιος σκόραρε 28 πόντους. Η διαφορά έγινε διψήφια υπέρ των γηπεδούχων για πρώτη φορά στο 14’ (26-16), ενώ συνέχισε να αυξάνεται σταδιακά, αγγίζοντας ακόμη και το +20 (39-19). Στο φινάλε του ημιχρόνου οι «πορτοκαλί» ήταν μπροστά με 41-26.

Η υπερπροσπάθεια του πρώτου μισού, όμως, είχε αρνητικά αποτελέσματα στην επανάληψη. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να συνδεθεί με το καλάθι, πετυχαίνοντας από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» τους περισσότερους από τους μόλις εφτά πόντους. Παράλληλα, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου επέστρεψε στο ματς, καταφέρνοντας ακόμη και να προσπεράσει στο σκορ (46-47, 29’). Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα μας να προηγείται (48-47, 30’), όμως, αυτό δεν κράτησε για πολύ. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Χαρίλαος Τρικούπης άρχισε να ξεφεύγει. Η ομάδα μας προσπάθησε ως το τέλος να κάνει την… έκπληξη, αλλά οι πρωτοπόροι της Α2 κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητό τους για ένα ακόμη Σάββατο.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας το ερχόμενο Σάββατο (18/1, 17:00) στη Βέροια, με αντίπαλο τον τοπικό Φίλιππο, για την τελευταία αγωνιστική του Α’ Γύρου.

Αμύντας – Χαρίλαος Τρικούπης 60-70

Διαιτητές: Παναγιώτου, Κατραχούρας, Αναστόπουλος Αντ. (Τηγάνης)
Δεκάλεπτα: 13-13, 41-26, 48-47, 60-70
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 8, Καπρής 7 (1), Καλδής, Βαρδιάνος 4, Κερασοβίτης 1, Κουκουνιάς 10 (2), Κομποδιέτας 9 (2), Γκαβανόπουλος 15 (4), Χάλαρης 2, Φακοπουλίδης, Κωνσταντακόπουλος 4, Γιούσι.
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 16 (1), Αντωνάκης 16 (2), Ναούμης 17 (3), Σαχπατζίδης 9, Ράπτης 6, Οικονομόπουλος 2, Μαργέλης, Γκάτζιος, Σκουλίδας 4.