Α2 Ανδρών: Αμύντας – Διαγόρας Δρυοπιδέων 79-89

Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019 , 19:00

Τεράστια αποθέματα ψυχής έδειξε ο Αμύντας απόψε στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, όπου κατάφερε να μπει στο ματς, επιστρέφοντας από το -23. Ωστόσο, ο Διαγόρας πήρε τελικά τη νίκη με 79-89 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία. Ο Διαγόρας, ο οποίος επέβαλλε τον ρυθμό του, κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά στο τέλος της περιόδου (19-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αποτελεσματικότητα του Αμύντα μειώθηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εντυπωσιακό επιθετικά δεκάλεπτο. Η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε ακόμη και στους 23 πόντους (32-55, 16’). Σκοράροντας συνολικά 30 πόντους ο Διαγόρας βρέθηκε να οδηγεί το ματς με 34-55 στο ημίχρονο.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Πιέζοντας στην άμυνα, με αρκετή επιμονή και ακόμη περισσότερη υπομονή άρχισαν να μειώνουν σταδιακά τη διαφορά. Στο τέλος της περιόδου με τρίποντα των Κωνσταντακόπουλου και Σιούντρη ο Αμύντας μείωσε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο σε 58-71, το οποίο ήταν και σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας έδωσε μια πραγματική μάχη μέχρις εσχάτων. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Φακοπουλίδης μείωσε σε 71-81 και λίγες στιγμές αργότερα ο Κωνσταντακόπουλος έκανε το 77-85. Παρόλα αυτά, η αντεπίθεση σταμάτησε εκεί, αφού η προσπάθεια των παικτών μας δεν ήταν αρκετή για να ολοκληρώσει τελικά την ανατροπή.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας αυτό το Σάββατο (16/11, 17:00) με τον ΑΟ Αγρινίου στην πόλη της Αιτωλοακαρνανίας.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 79-89

Δεκάλεπτα: 19-25, 34-55, 58-71, 79-89
Διαιτητές: Ψαριανός, Τσώνος, Σπυρόπουλος
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 2 (1/5 διπ., 4 ασίστ), Κάπρης 1, Σιούντρης 3 (1/1 τριπ.), Κερασοβίτης 12 (2/2 τριπ., 8 ασίστ), Κουκουνιάς 16 (5/7 διπ., 2/6 τριπ., 6 ριμπ.), Κομποδιέτας 4, Χάλαρης 19 (6/9 διπ., 1/3 τριπ., 4 ριμπ.), Φακοπουλίδης 10 (2/4 τριπ.), Κωνσταντακόπουλος 12 (2/3 τριπ., 4 ριμπ.), Μέλιος.
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος 1, Κουκάς 9 (3/6 τριπ., 9 ασίστ), Καράμπουλας 28 (13/14 βολές, 3/4 διπ., 3/6 τριπ., 7 ριμπ.), Πολυτάρχου 7, Πετροδημόπουλος 7 (6 ριμπ.), Λιακόπουλος 9 (12 ασίστ), Καρασταμάτης 14 (4/5 τριπ., 7 ριμπ.), Παπαδολιάς, Μαχαίρας 9 (6 ριμπ.), Γκιουζέλης 5 (1/4 τριπ.).