Α2 Ανδρών: Απόλλων Πάτρας – Αμύντας 70-67

Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019 , 17:00

Ήττα στο… νήμα δέχτηκε ο Αμύντας στο Κλειστό της Περιβόλας από τον Απόλλωνα Πάτρας με 70-67. Ο «κακός δαίμονας» συνεχίζει να ακολουθεί την ομάδα μας για τρίτη συναπτή αγωνιστική, καθώς ακόμη δεν έχει καταφέρει να πάρει «ροζ φύλλο» στην Α2 Ανδρών.

Το αποψινό παιχνίδι της 3ης Αγωνιστικής ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με όλη τη σημασία του όρου. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με βολή του Κομποδιέτα, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Χάλαρης πέτυχε καλάθι εξ επαφής για το 0-3. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (7-5, 5’). Όμως, είχε υποχρεωθεί ήδη σε 4 fouls. Οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού το εκμεταλλεύτηκαν και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 18-19 (10’). Στα επόμενα τέσσερα λεπτά η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει τον «δρόμο» προς το καλάθι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προσπεράσουν με +6 (27-21, 15’). Μέσα σε ένα λεπτό, ωστόσο, οι παίκτες μας ισοφάρισαν (27-27) με goal-foul του Ζούπα και τρίποντο του Χάλαρη. Η δυσκολία που αντιμετώπιζε ο Αμύντας στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε εκ νέου, δίνοντας τη δυνατότητα στον Απόλλωνα να φτάσει για μοναδική φορά στο ματς στο +8 (38-30). Με δύο γρήγορες εύστοχες επιθέσεις των Κουκουνιά και Ζούπα ο Αμύντας μείωσε τελικά σε 39-35 στο ημίχρονο.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια ακολούθησαν τρία λεπτά χωρίς σκορ και για τις δυο ομάδες. Ο Χάλαρης ήταν αυτός που σκότωσε πρώτος για το 39-37 και ακολούθησε ο Κερασοβίτης, ο οποίος με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «πορτοκαλί». Η πρωτοπορία του σκορ εναλλάχθηκε για λίγο, μέχρι τη στιγμή που Κομποδιέτας και Κωνσταντακόπουλος ευστόχησαν από τη γραμμή των 6μ.75, κάνοντας το 44-48. Στο σημείο αυτό η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να ξεφύγει περισσότερο, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε. Ο Ζούμπος πέτυχε τρίποντο για τον Απόλλωνα (47-48), όμως, ο Ζούπας «απάντησε» σκοράροντας στον αιφνιδιασμό (47-50). Με αυτή τη διαφορά των τριών πόντων η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο ημίωρο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό. Τόσο ο Απόλλωνας, όσο και ο Αμύντας βρέθηκαν σε θέση οδηγού (57-54, 59-60). Με δύο συνεχόμενα goal-foul των Κάδρα και Τσάμη ο Απόλλωνας βρέθηκε στο +4 (64-60, 37’). Παρόλα αυτά, ο Αμύντας θα μπορούσε να διεκδικήσει το «διπλό», αν δεν τον χαρακτήριζε η αστοχία στις βολές στα τελευταία δύο λεπτά. Με 5’’ να απομένουν και τον Απόλλωνα να βρίσκεται στο +3, ο Ζούπας έκανε την ύστατη προσπάθεια για να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας σε δύο εβδομάδες, το Σάββατο 2/11, στις 17:00, στο βοηθητικό του ΣΕΦ, κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΜΥΝΤΑΣ 70-67

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 49-52, 70-67
Διαιτητές: Κατραχούρας, Χαλαμπαλάκης, Κοντίλης
Απόλλων Πατρών (Δελέγκος): Τσιακμάς 8 (2), Νιφόρας, Κούτρας, Μπέμπης, Κάδρας 10, Τσάμης 14 (2/5 τριπ., 9 ριμπ., 8 ασίστ, 2 κοψ.), Μολφέτας 20 (4), Ζούμπος 12 (1), Μπαζίνας, Εζόμο 4, Τζακόπουλος, Κουκουλάς 2.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12 (1), Καπρής, Καλδής, Κερασοβίτης 4 (1 τριπ., 6 ασίστ), Κουκουνιάς 12 (6 ριμπ.), Κομποδιέτας 9 (2), Χάλαρης 13 (1/1 τριπ., 6 ριμπ.), Φακοπουλίδης 7 (1), Κωνσταντακόπουλος 6 (2/2), Μέλιος 4 (6 ριμπ.).

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr .