Στην “Πυρκάλ” το Final Four Νέων

Στο Κλειστό του Υμηττού θα πραγματοποιηθεί φέτος το Final Four του Τουρνουά της ΕΣΚΑ, το διήμερο 26-27 Μαρτίου. Αμύντας, Μελίσσια, Ένωση Ιλίου και Ηλυσιακός θα είναι οι τέσσερις ομάδες, που θα διεκδικήσουν τον τίτλο.

Την περασμένη Πέμπτη πραγματοποιήθηκε η κλήρωση, από την οποία προέκυψαν τα δύο ζευγάρια των Ημιτελικών. Μελίσσια και Ηλυσιακός θα αγωνιστούν την Τρίτη 26 Μαρτίου, στις 20.00, για το πρώτο “εισιτήριο”. Στις 22.00, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει την Ένωση Ιλίου. Την Τετάρτη 27 Μαρτίου στις 22.00 θα ξεκινήσει ο μεγάλος Τελικός στο Κλειστό της “Πυρκάλ” όπου θα αναδειχθεί ο Κυπελλούχος του 2019.

Ο Αμύντας βρίσκεται για τρίτη συνεχή χρονιά στην τελική φάση της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Σπύρου Παντελιάδη πραγματοποίησαν μια μεστή σεζόν και διεκδικούν με αξιώσεις την πρόκρισή τους στον Τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του Συλλόγου.

Η επίσημη ανακοίνωση της ΕΣΚΑ

Το Final Four του Τουρνουά Νέων

Η προϊστορία του Τουρνουά Νέων

Το Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2014, οπότε νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ΚΑΠ. Η Αγία Παρασκευή νίκησε 71-67 τον Χολαργό στον Τελικό. Τρίτος ήρθε ο Ίκαρος Καλλιθέας, ο οποίος κέρδισε την Ένωση Ιλίου με 73-65.

Ένα χρόνο αργότερα ο Χολαργός επέστρεψε δυνατότερος, κέρδισε με 69-67 στον Τελικό τον Παναθηναϊκό και πήρε το Κύπελλο στο Κλειστό του Μπουρναζίου. Στον Μικρό Τελικό η Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε με σκορ 93-90 του Περιστερίου.

Το 2016 πραγματοποιήθηκε ένα από τα πιο ανταγωνιστικά Πρωταθλήματα, με το “τριφύλλι” να καταφέρνει να κερδίσει με 74-68 την ΑΕΚ σε έναν Τελικό… βγαλμένο από την ιστορία, στο Κλειστό Γυμναστήριο Κοκκινιάς Αμαρουσίου. Οι διεθνείς Μιχάλης ΛούντζηςΑντώνης Κόνιαρης και Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν οι πρωταγωνιστές του ανατρεπτικού εκείνου αγώνα. Το Χάλκινο Μετάλλιο κέρδισε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Νίκη Αμαρουσίου, επικρατώντας του Ιωνικού Νικαίας με 70-44.

Την επόμενη σεζόν ήταν η χρονιά της “Βασίλισσας” να πάρει το… στέμμα της, καθώς επιβλήθηκε του Δούκα στο “Ζηρίνειο” με σκορ 70-66. Το 2017 ο Αμύντας έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Τελική Φάση της διοργάνωσης. Η ομάδας μας, με προπονητή τον Παναγιώτη Σαλίχο, ηττήθηκε με 78-50 από το μεγάλο φαβορί, την ΑΕΚ, στον Ημιτελικό. Στον Μικρό Τελικό ήταν περισσότερο ανταγωνιστική κόντρα στο Ψυχικό, όμως, ο Πρωταθλητής Ευρώπης Εφήβων, Βασίλης Μουράτος, και η… παρέα του κέρδισε με 64-58.

Το 2018 ανέλαβαν τα Μελίσσια τη διοργάνωση του Final Four, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό της περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν στον Τελικό με 90-79 από την ΑΕΝΚ, η οποία έχοντας στην ομάδα και τον Πρωταθλητή Ευρώπης Εφήβων, Θανάση Ντουζίδη, πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου. Η ομάδα μας βρέθηκε και πάλι στην τέταρτη θέση, καθώς ηττήθηκε από τον Ηλυσιακό στον Μικρό Τελικό με 63-56. Για πρώτη φορά στην ιστορία, μάλιστα, το περσινό καλοκαίρι πραγματοποιήθηκε ένας Πανελλήνιος… Τελικός, ανάμεσα στους Πρωταθλητές της ΕΣΚΑ και της ΕΚΑΣΘ στον Βόλο. Στο ΕΑΚ Βόλου η ομάδα της Νέας Κηφισιάς επικράτησε με 63-71 του Ερμή Λαγκαδά στον πρώτο Τελικό Πρωταθλητριών Αθήνας – Θεσσαλονίκης.