Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: Αμύντας – ΓΣ Προμηθέας 48-38

Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 , 19:00

Ένα ακόμη «ροζ φύλλο» προσέθεσε στη φετινή… συλλογή του ο Αμύντας, επικρατώντας εντός έδρας επί του ΓΣ Προμηθέας με σκορ 48-38, για την 18η Αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών.

Ο Αμύντας άνοιξε το σκορ του αγώνα, θέτοντας τις βάσεις για το προβάδισμά του. Καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου η ομάδα μας βρισκόταν σε θέση πρωτοπόρου, αγγίζοντας, μάλιστα, και διψήφια διαφορά (17-7). Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν απλά να πλησιάσουν σε 17-12 στο τέλος του δεκαλέπτου. Τα επόμενα λεπτά το ματς συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό. Ο Αμύντας ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση και σταδιακά αύξησε την απόσταση σε διψήφιο αριθμό, με το ημίχρονο να τον βρίσκει μπροστά με +14 (32-18, 20’). Με το δεύτερο μισό να ξεκινάει το παιχνίδι φαινόταν να έχει ξεκάθαρο νικητή, αφού η διαφορά ανέβαινε ακόμη περισσότερο υπέρ των γηπεδούχων (42-27, 30’). Ωστόσο, η νίκη αποδείχθηκε δυσκολότερη υπόθεση! Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Χαλανδρίου έκανε μια τρομερή αντεπίθεση. Με ένα σερί 2-11 κατάφερε να φτάσει στο -4 (42-38), ενώ η ομάδα μας «μπλόκαρε». Παρά τα λάθη, όμως, οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη βρήκαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν το προβάδισμά τους. Η Σκεπετάρη ήταν αυτή που… ξεκόλλησε την επιθετική λειτουργία της ομάδας, με την απόσταση τελικά να φτάνει στο +10.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 48-38

Διαιτητές: Σελληνάς, Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 17-12, 32-18, 42-27, 48-38
Αμύντας (Δρακάκη): Σκαρλή, Μαργώνη, Τριμέρη 6(2), Αθανασούλια 1, Πολιτοπούλου 3, Σκεπετάρη 5(1), Μαζαράκη 7, Σιδηροπούλου, Πατσιώτη 10, Τζιοβάρα, Ντάνου Μ. 5, Ντάνου Λ. 11(2).
Προμηθέας (Σκαρογιάννη): Καραβέλη 9, Κασίμη 3, Κοντοέ 6, Σταύρου, Σκούρα, Βαγδατλή, Βάρκα 6(1), Χαραλαμπίδου 2, Γιώτα, Ιωάννου, Νικολέτου 5, Θεμιστοκλέους 7.