Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: ΑΕΚ Περιστερίου – Αμύντας 59-55

Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019 , 21:00

Την πρώτη ήττα της σεζόν γνώρισε ο Αμύντας, ο οποίος δεν τα κατάφερε στην Ανθούπολη κόντρα στην ΑΕΚ Περιστερίου. Η ομάδα μας αν και πάλεψε στην παράταση ηττήθηκε με σκορ 59-55 στην 12η Αγωνιστική της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα στην επίθεση, με την ΑΕΚ να προηγείται με μόλις ένα πόντο (9-8, 10’). Στη συνέχεια η ομάδα μας βελτίωσε την επιθετική της λειτουργία, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο ημίχρονο με +3 (18-22, 20’). Μετά την ανάπαυλα ο Αμύντας δεν ξεκίνησε θετικά το δεύτερο μισό. Πετυχαίνοντας όλος έξι πόντους βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ (31-27, 30’). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη έκαναν μια τρομερή προσπάθεια για να πάρουν το ματς. Ωστόσο, αυτή δεν ήταν αρκετή, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και πήραν τη νίκη αλλά και τη διαφορά από το πρώτο ματς του Α’ Γύρου.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την δεύτερη Κυριακή του 2020 (12/1, 18:00) στον Υμηττό με την Εστία Φιλίας.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΑΜΥΝΤΑΣ 59-55

Δεκάλεπτα: 9-8, 18-21, 31-27, 43-43 (κ.αγ.), 59-55
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπακωνσταντίνου): Μαλαπάνη, Καλαντζή, Καίσαρη 19(3), Παπακωνσταντίνου 2, Γαβαλά 7, Ναού, Δραγωνέα 2, Τζίβα, Κατσιμάρλου 13, Γιαννάκου 12.
Αμύντας (Δρακάκη): Σκαρλή, Τριμέρη 12(1), Μαργώνη 7(1), Σκεπετάρη 6(2), Πατσιώτη, Πολιτοπούλου 4, Τζιοβάρα, Μαζαράκη, Αθανασούλια 12(1), Ντάνου Λ. 15(3), Ντάνου Μ. Σιδηροπούλου.