« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: ΑΕΝΚ – Αμύντας 44-52

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 , 20:00

Με μια ακόμη εκτός έδρας νίκη συνέχισε στο Πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών ο Αμύντας, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΝΚ στην Κηφισιά με σκορ 44-52 για την 19η Αγωνιστική.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Βέβαια, ο Αμύντας κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (11-15, 10’). Στα επόμενα λεπτά οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη έκαναν καλή δουλειά στην άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να διευρυνθεί στο τέλος του ημιχρόνου (18-27, 20’). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι γηπεδούχες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ, πραγματοποίησαν μια αξιόλογη προσπάθεια και μείωσαν στους 4 (34-38, 30’). Παρόλα αυτά, ο Αμύντας κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας έπαιξε με τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίσει την νίκη, ακόμη κι αν δεν έφτασε τα μέγιστα επίπεδα των δυνατοτήτων της.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας σε δύο εβδομάδες, την Κυριακή 8/3 (18:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού με αντίπαλο τον ΠΟ Αγίου Θωμά.

ΑΕΝΚ – ΑΜΥΝΤΑΣ 44-52

Δεκάλεπτα: 11-15, 18-27, 34-38, 44-52
Διαιτητές: Δράκος, Δαλέκος
ΑΕΝ Κηφισιάς (Κατρά): Γλυνού, Σικιαρίδη 2, Μολφετα 2, Τζίμη 5(1), Λίγκρη, Καστρινακη, Πλούμπη 15(2), Γαλλου 10, Ανεζύρη 8(1), Γεωργακοπούλου 2, Λάζου
Αμύντας (Δρακάκη): Σκαρλή, Τριμέρη 4(1), Μαργώνη 5, Σκεπετάρη, Σιδηροπούλου 2, Πατσιώτη 2, Πολιτοπούλου 10, Τζιοβάρα, Μαζαράκη 1, Αθανασούλια 2, Ντάνου Αθ 10, Ντάνου Λία 16(2)