« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: Αμύντας – ΑΕΝΚ 58-29

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2019 , 18:00

Αήττητες στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένουν οι Γυναίκες του Αμύντα, μετά και την εύκολη επικράτηση επί της ΑΕΝΚ με 58-29 στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, για την 8η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να να έχουν χαμηλά ποσοστά επιτυχίας στην επίθεση. Παρά το γεγονός ότι στα πρώτα λεπτά η ΑΕΝΚ προηγήθηκε, ο Αμύντας πήρε το προβάδισμα και έκανε το +5 στο τέλος του δεκαλέπτου (14-9). Η απόσταση συνέχισε να βρίσκεται σε αυτά τα επίπεδα για μεγάλο μέρος και του δεύτερου δεκαλέπτου. Μέχρι τη στιγμή οπότε η ομάδα μας ανέβασε… ταχύτητα στην επίθεση και με ένα επιμέρους σερί 10-4 των αδερφών Ντάνου έφτασε να προηγείται με +11 στο ημίχρονο (31-20).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η ομάδα μας άρχισε να αυξάνει σταδιακά την απόσταση. Οι παίκτριες της Κηφισιάς πέτυχαν μόλις πέντε πόντους στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα τα κορίτσια μας να μην δέχονται ιδιαίτερη «απειλή». Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι φιλοξενούμενους αδυνατούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Αμύντα.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Λία Ντάνου, η οποία σκόραρε 18 πόντους.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας την ερχόμενη Κυριακή (1/12) στο Γουδί με τον ΠΟ Αγίου Θωμά.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΕΝΚ 58-29

Διαιτητές: Σελληνάς, Αναγνώστου
Δεκάλεπτα: 14-9, 31-20, 44-25, 58-29
Αμύντας (Δρακάκη): Σκαρλή 6(1), Τριμέρη, Μαργώνη 6, Σκεπετάρη 3(1), Πατσιώτη 8, Πολιτοπούλου 6, Τζιοβάρα, Μαζαράκη 4, Ντάνου Μ. 4, Ντάνου Λ. 18(2), Σιδηροπούλου 3.
ΑΕΝΚ (Κατρά): Σικιαρίδη, Μολφέτα, Τζίμη, Αχμέτ 2, Γάλλου 7(1), Λιγκρή 4, Καστρινάκη, Γλυνού 2, Λάζου, Γεωργακοπούλου 3, Αυγέρη, Ανεζύρη 11(1).