Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: Αμύντας – Κρόνος Γέρακα 69-50

Κυριακή 02 Φεβρουαρίου 2020 , 18:00

Νικηφόρα ξεκίνησε ο Φεβρουάριος και για την ομάδα Γυναικών του Αμύντα, η οποία επικράτησε του Κρόνου Γέρακα στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, με σκορ 69-50, για την 16η Αγωνιστική. Αν και οι φιλοξενούμενες έβαλαν δύσκολα στα κορίτσια της Φρόσως Δρακάκη για ένα ημίχρονο, στο τέλος κατάφεραν να πάρουν με μεγάλη διαφορά την 14η νίκη τους στην φετινή Α’ ΕΣΚΑ.

Η ομάδα μας ξεκίνησε θετικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παίρνοντας το προβάδισμα. Παρόλα αυτα, ο Κρόνος Γέρακα επέδειξε αποφασιστική αντίσταση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17, 10’). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν κιόλας (19-20). Ωστόσο, τα κορίτσια μας ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησαν με μια μικρή διαφορά ασφαλείς ως το ημίχρονο (36-30, 20’). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Αμύντας ανέβασε… στροφές σε άμυνα και επίθεση. Στο ημίωρο είχε πετύχει ήδη 52 πόντους, ενώ κατάφερε σε δέκα λεπτά να δεχτεί μόλις 9. Και στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας συνέχισε να σκοράρει με ευκολία, ενώ παράλληλα παρουσίασε και όμορφο θέαμα. Η διαφορά δυναμικότητας έγινε φανερή και ο Κρόνος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει των ρυθμό των κοριτσιών μας, τα οποία έφτασαν έτσι στο τελικό 69-50 και παραμένουν στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Επόμενη αναμέτρηση του Αμύντα την ερχόμενη Κυριακή (9/2, 20:30) στο Κλειστό του Μετς κόντρα στο Παγκράτι.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 69-50

Διαιτητές: Τσουράπας, Παπαχρήστου
Δεκάλεπτα: 17-17, 36-30, 52-39, 69-50
Αμύντας(Δρακάκη): Μαργώνη 5, Σκαρλή 3(1), Τριμέρη 6, Αθανασούλια 6, Σκεπετάρη 2, Πολιτοπούλου 12, Σιδηροπούλου 9(1), Μαζαράκη, Πατσιώτη 9, Τζιοβάρα, Ντάνου Μ. 6, Ντάνου Λ. 11.
Κρόνος Γέρασα (Κόμης): Παππά 13, Παρθενίου, Κυρίδη 5(1), Τζαμαριά 3, Αγιάσογλου, Μελαχροινίδη 5, Κυριακάκη Λ. 15, Αβράμη, Κυριακάκη Β. 9, Γερόντη.