Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών: ΓΣ Ωρωπού – Αμύντας 57-62

Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 , 20:00

«Πρωταθλήτριες» χειμώνα αναδείχθηκαν οι Γυναίκες, κερδίζοντας εκτός έδρας στην παράταση τον ΓΣ Ωρωπού με σκορ 57-62. Αν και η ομάδα του Ωρωπού έκανε τα εύκολα… δύσκολα στον Αμύντα, η ομάδα μας κατάφερε να ολοκληρώσει αήττητη τον Α’ Γύρο του Πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ.

Σε ένα «κλειστό» επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο ο Αμύντας κατάφερε να πάρει μια ισχνή διαφορά με 13-15. Στη συνέχεια του αγώνα ο ΓΣ Ωρωπού ήταν εξαιρετικά εύστοχος, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διψήφιο αριθμό πόντων στο ημίχρονο (32-22). Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η ομάδα των γηπεδούχων συνέχισε να πιέζει σε άμυνα και επίθεση, καταφέρνοντας να κρατήσει την απόσταση σε σταθερά επίπεδα (42-30, 30’). Η εικόνα της αναμέτρησης συνεχίστηκε ίδια έως τρία λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου. Ενώ ο Ωρωπός βρισκόταν μπροστά με 50-36, ο Αμύντας ξεκίνησε ένα πραγματικά εντυπωσιακό σερί. Οι Λία Ντάνου, Μαρία Τριμέρη και Ρούλα Αθανασούλια συνέβαλαν αποφασιστικά ώστε να γίνει ισοφάριση (51-51, 40’), στέλνοντας τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση οι παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη έδειξαν τα ψυχικά τους αποθέματα και τις ικανότητες τους και πανάξια κέρδισαν την 11η νίκη της σεζόν, ολοκληρώντας τον Α’ Γύρο στην κορυφή της κατάταξης.

Επόμενος και τελευταίος για το 2019 αγώνας για την ομάδα μας την ερχόμενη Κυριακή (22/12, 21:00) κόντρα την ΑΕΚ Περιστερίου στο ντέρμπι… κορυφής της διοργάνωσης.

ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ – ΑΜΥΝΤΑΣ 57-62

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Μελισσάρης
Δεκάλεπτα: 13-15, 32-22, 42-30, 51-51(κ.α.), 57-62
ΓΣ Ωρωπού (Δήμου): Βαφειάδη 34(7), Χαϊνά, Θεοδώρου 5, Γκέκα 6, Αποστολάκη, Ζαχαροπούλου, Νικολάου, Ζωτοπούλου, Χατζή, Φέκα 8, Μιχαλάκη, Στεφανίδου 4.
Αμύντας (Δρακάκη): Σκαρλή, Σκεπετάρη, Ντάνου Μ. 5, Ντάνου Λ. 21(3), Μαργώνη 8, Τριμέρη 16(3), Πατσιώτη, Αθανασούλια 8(1), Πολιτοπούλου 2, Μαζαράκη, Σιδηροπούλου, Τζιοβάρα.