« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Αμύντας – ΑΣ Καρδίτσας 65-75

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019 , 17:00

Ο Αμύντας δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του εντός έδρας νίκη, αφού γνώρισε την ήττα από τον ΑΣ Καρδίτσας με σκορ 65-75 για την 8η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Ο Αμύντας άνοιξε το σκορ με τον Μέλιο να ευστοχεί από την γραμμή του τριπόντου και το γεμάτο Κλειστό του Υμηττού να… ζεσταίνεται! Παρόλα αυτά, στα μισά του δεκαλέπτου ο ΑΣΚ είχε καταφέρει να περάσει μπροστά με +5. Με ένα επιμέρους σερί 14-0, οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού πήραν το πάνω… χέρι στο ματς, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 17-8. Στη δεύτερη περίοδο οι Καρδιτσιώτες ήταν πολύ καλύτεροι στην επίθεση, γεγονός το οποίο οδήγησε στην ανάκτηση του προβαδίσματος (21-22). Η αστοχία η οποία χαρακτήρα την ομάδα μας τα επόμενα λεπτά επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν ξανά με +5 στο ημίχρονο (25-29).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού η ομάδα μας ανέκτησε το προβάδισμα προσωρινά (30-29). Και πάλι, όμως, η Καρδίτσα βρήκε τον τρόπο να προσπεράσει, διατηρώντας, μάλιστα, την πρωτοπορία της για όλη την τρίτη περίοδο (42-48, 30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αμύντας έφτασε ως τον πόντο μετά από εύστοχο τρίποντο του Κωνσταντακόπουλου (47-48). Στα επόμενα λεπτά η Καρδίτσα απομακρύνθηκε, αλλά και πάλι ο Αμύντας μείωσε στο τρίποντο (56-59) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Παρά την προσπάθεια, όμως, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την πρωτοπορία ως το τέλος και πήραν το «ροζ φύλλο».

Επόμενος αγώνας για τον Αμύντα την ερχόμενη Κυριακή (1/12) στη Θεσσαλονίκη με το Ανατόλια.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 65-75

Διαιτητές: Μαλαμάς, Νάστος, Χριστινάκης
Δεκάλεπτα: 17-8, 25-29, 42-48, 65-75
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 13, Κάπρης, Βαρδιάνος 2, Κερασοβίτης 7, Κουκουνιάς 7 (1), Κομποδιέτας 7 (1), Χάλαρης 9 (1), Φακοπουλίδης 9 (3), Κωνσταντακόπουλος 8 (2), Μέλιος 3 (1).
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 2, Γράβας 19 (2), Ζωιτσάκος, Παππάς, Παπαδόπουλος 14, Ερμείδης 12 (3), Θέος 10, Καλλές 2, Σανδραμάνης 4 (1), Τριανταφύλλου 12 (2).