Α2 Ανδρών: Αμύντας – Χαρίλαος Τρικούπης 60-68

Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022 , 17:00

Η αστοχία πρόδωσε τον Αμύντα και δεν τον άφησε να συνεχίσει το σερί νικών στο πρωτάθλημα και τις καλές του εμφανίσεις στον Υμηττό, παίρνοντας το κίτρινο φύλλο απέναντι στον Χαρίλαο Τρικούπη για την 23η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Υμηττού που μπήκε μπροστά στο σκορ από το 1ο λεπτό, φτάνοντας σε νταμπλ σκορ στα μισά του 1ου δεκαλέπτου (12-6 , 5′), με τρίποντο του Αβάρε, κλείνοντάς το προηγούμενη με +5 (20-15), ακολουθώντας και οι Κανονίδης με 2 τρίποντα, Τοπάλι με 7 πόντους. Στη συνέχεια η αστοχία για τους γηπεδούχους έκανε την εμφάνισή της στην “Πυρκάλ” με το πρώτο καλάθι από τον αρχηγό στο 24′ (22-21), με τους 6 πόντους συνολικά στη 2η περίοδο, να τους βάζει πίσω στο σκορ (26-32) πηγαίνοντας για τα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +11 (26-37 , 21′), αλλά οι “πορτοκαλί” ανεβάζοντας την πίεση τους και κρατώντας τους στο 0 για 4,5 λεπτά, με τους Κουκουνιά (τρίποντο), Γκάτζο (τρίποντο και καλάθι) και Τοπάλι (τρίποντο και βολές) κατόρθωσαν να γυρίσουν το ματς (39-37 , 25,5′). Η αντίδραση της ομάδας του Μεσολογγίου ανέβασε κατακόρυφα το ενδιαφέρον, με την πρωτοπορία να αλλάζει χέρια και την ισοπαλία να εμφανίζεται 3 φορές μέχρι το 48-49 στο 30′. Τα άστοχα σουτ των Υμηττιωτών στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, έδωσε τη δυνατότητα στους Μεσολογγίτες να ξεφύγουν με 13 πόντους (48-61 , 34.5′), αλλά η θέληση των παικτών του Μάη Κωνσταντινίδη για τη νίκη επανήλθε, σταματώντας τον αντίπαλο επιθετικά για 3,5 λεπτά και με έναυσμα τις βολές του Μπέλη, το τρίποντο του Αβάρε μείωσε την απόσταση στο καλάθι (59-61 , 39′). Όμως στα επόμενα λεπτά δεν χαρακτήρισε την ομάδα μας η ίδια ευστοχία, με αποτέλεσμα το τελικό 60-68.

Επόμενη αναμέτρηση το Σάββατο (26/3 , 17:00) στην Καβάλα με την Ελευθερούπολη για την 24η αγωνιστική.

Αμύντας – Χαρίλαος Τρικούπης  60-68

Δεκάλεπτα: 20-15, 26-32, 48-49, 60-68

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 8(2), Ζούπας 2, Τοπάλι 13(2), Γκρέκας 4, Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 3(1), Γκάτζο 5(1), Μπέλη 8, Βύρλας 4, Κανονίδης 13(3/6 50%) (10 ριμπ., 5 ασ.)

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 9(1), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 5(1), Παπαδιονυσίου 10(1), Λιάπης 2, Λεγκίκας 13(1), Αλίχοντζιτς 14, Σοκ 7, Σαχπατζίδης 8(1)

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χαλαμπαλάκης και Χριστινάκης (κομισάριος Ελευθεριάδης Γ.)