Α2 Ανδρών: Αμύντας – Δάφνη Δαφνίου 76-85

Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2019 , 17:00

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι της Α2 Ανδρών ο Αμύντας δεν κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη κόντρα στη Δάφνη Δαφνίου, από την οποία ηττήθηκε με 76-85 για την 12η Αγωνιστική.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην επίθεση, σκοράροντας 27 πόντους, με τον Αμύντα να είναι επίσης εύστοχος με 22 πόντους. Η μικρή διαφορά της Δάφνης διατηρήθηκε ως το ημίχρονο, με τους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού να πιέζουν συνεχώς. Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η ομάδα μας προσπάθησε να πλησιάσει, φτάνοντας στο -3 (58-61, 30’). Στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου με καλάθι του Κερασοβίτη ήρθε η ισοφάριση με 61-61. Ωστόσο, η ομάδα μας δεν κατάφερε να περάσει μπροστά, ενώ ένα γρήγορο σερί της Δάφνης οδήγησε στο τελικό σκορ.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας το πρώτο Σάββατο του 2020 (4/1, 17:00) στο Κλειστό του Στρέφη με τον Τρίτωνα.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 76-85

Δεκάλεπτα: 22-27, 37-43, 58-61, 76-85
Διαιτητές: Κορομηλάς, Ζακεστίδης, Γιακείμη
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 9, Βαρδιάνος 5 (1), Κερασοβίτης 4 (1), Κουκουνιάς 19 (1), Κομποδιέτας 19 (2), Γκαβανόπουλος, Χάλαρης 14, Φακοπουλίδης, Κωνσταντακόπουλος 6, Μέλιος, Καλδής, Καπρής.
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 10 (2), Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 12 (1), Δομπρογιάννης, Αγγέλου 5 (1), Καννάς 1, Φιλιππάκος 18, Γκάτζο 13 (1), Αρνόκουρος 4, Κανονίδης 14 (3), Κουρτίδης 5(1).