Α2 Ανδρών: Αμύντας – Ερμής Αγιάς 67-83

Σάββατο 09 Φεβρουαρίου 2019 , 17:00

Ο Αμύντας παρά το «ονειρικό» πρώτο δεκάλεπτο, δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ερμή Αγιάς, από τον οποίο ηττήθηκε με 67-83, στο Κλειστό του Υμηττού για την 17η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα της σεζόν πραγματοποίησε ο Αμύντας με το ξεκίνημα της σημερινής αναμέτρησης. Οι παίκτες μας μπήκαν δυνατά σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα στα μισά της περιόδου να γίνει double score, μετά από τρίποντο του Καπρή. Στα επόμενα δύο λεπτά η διαφορά αυξήθηκε, με τον Ζούπα να κάνει το 25-15 για πρώτη φορά. Αν και η απόσταση έφτασε ακόμη και στο +12, το δεκάλεπτο έληξε 27-17. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Αμύντας έκανε ακόμη και το 30-17, αλλά αμέσως μετά ο Ερμής ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Στο 15’ μείωσε σε 35-33 και λίγο αργότερα πέρασε και μπροστά στο σκορ με 38-41. Οι δύο ομάδες αποχώρησαν για τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 40-41 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μισό ο Αμύντας δεν κατάφερε να προσπεράσει ξανά στο σκορ. Ο Ερμής άρχισε να τρέχει στην επίθεση, με τους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού να βρίσκονται, όμως, σε απόσταση ενός καλαθιού. Στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου, ωστόσο, η απόσταση άρχισε να ξεφεύγει, φτάνοντας στο 53-61. Στην τέταρτη περίοδο ο Ερμής αύξησε ακόμη περισσότερο ταχύτητα, η ομάδα μας δεν μπόρεσε να νικήσει την δική της αστοχία και έτσι δέχτηκε την ήττα με 67-83.

Επόμενος αγώνας το επόμενο Σάββατο (16/2, 17:00) με τον Εθνικό στο Κλειστό της “Πυρκάλ”.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ 67-83

Διαιτητές: Αναστόπουλος Α., Μαλαμάς και Κωνσταντινίδου (κομισάριος Άκελ).

Δεκάλεπτα: 27-17, 40-41, 53-61, 67-83

Αμύντας (Ζαβός Αλέξανδρος, Παρασκευόπουλος Αλέξανδρος, Μουμούρης Σάντρο-Αλέξανδρος): Ζούπας Λεωνίδας 13(1) (4 ριμπ, 4 ασίστ), Τοπάλι Αντριάνο 12(1) (2 ριμπ 2 ασίστ 3 κλεψ), Διαμαντόπουλος Σπύρος 3, Καλδής Παναγιώτης 2 (4 ριμπ), Βαρδιάνος Θοδωρής 10(2) (3 ριμπ 2 ασίστ 1 κλεψ), Κερασοβίτης Γιώργος 1, Κουκουνιάς Πάνος 14(1) (6 ριμπ, 2 κλεψ), Μπάρμπας Χρήστος, Γκαβανόπουλος Χρήστος 7 (3 ασίστ 2 κλεψ), Λιούνης Χαράλαμπος, Κωνσταντακόπουλος Θάνος, Καπρής Φώτης 5(1).

Ερμής Αγιάς (Λίβανος): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 10, Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 14(1), Κόμματος 15(5), Νταλός, Τριανταφύλλου 13, Ζιβάνοβιτς 13(3), Λάππας, Βρεττάς, Τσούμας, Λόλας 10.