Α2 Ανδρών: Αμύντας – Καρδίτσα 64-66

Τετάρτη 02 Μαρτίου 2022 , 17:00

Ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική με την αναβληθέντα αναμέτρηση και η Καρδίτσα επιστρέφει στην έδρα της με το ροζ φύλλο, από τον Υμηττό, μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα.

Δυνατά ξεκίνησαν οι ομάδες προσπαθώντας για την πρωτοπορία με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (15-23). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι αύξησαν περισσότερο την πίεσή τους και κρατώντας σχεδόν για ένα τετράλεπτο τον αντίπαλό τους χωρίς καλάθι, με ένα σερί 8-0 πλησίασαν από το -11 (20-31 , 12′) στο τρίποντο (28-31 , 15,5′), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μειώνοντας την απόσταση στο καλάθι (33-35).

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και με ένα σερί 6-0 μπήκαν μπροστά στο σκορ (39-35 , 23′), αλλά ένα κενό επιθετικό τους διάστημα 3,5 λεπτών έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα της Θεσσαλίας (39-44 , 26′), παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα για την ομάδα του Υμηττού (49-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου, συνεχίζοντας να δίνουν αμφίρροπο τόνο στην αναμέτρηση, αλλά και να προσφέρουν πολύ όμορφο θέαμα στους θεατές. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς η προσπάθεια για την πρωτοπορία έγινε εντονότερη αλλά οι ισχνές διαφορές (52-49 33′ , 54-57 36′) ανατρέπονταν με το ματς να είναι ισόπαλο 2′ λεπτά πριν τη λήξη (58-58), αλλά και στο 39′ (61-61) απογειώνοντας το ενδιαφέρον για το νικητή και ένα καλάθι των Υμηττιωτών στο τέλος, που βρήκε σίδερο, τους στέρησε τη νίκη (64-66), με την τύχη να τους γυρνάει την πλάτη για άλλη μία φορά την τρέχουσα σεζόν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Επόμενη αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος, το ερχόμενο Σάββατο (5/3 , 17:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά με το Μαρούσι.

Αμύντας – Καρδίτσα 64-66

Δεκάλεπτα: 15-23, 33-35, 33-35, 64-66

Aμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 15(5/7 , 71,4%) (5 ασ.), Ζούπας 8 (5 ασ.), Τοπάλι 4 (3 κλεψ.), Γκρέκας 3, Βαρδιάνος 5, Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 2, Μπέλη 5(1), Βύρλας 11 (7 ριμπ.), Κανονίδης 9(1)

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 10(2), Τσιλούλης 2, Καρράς 3, Μπουρούσης, Κακλαμάνος 8(2), Σπυριδονίδης 5(1), Χάλαρης 3, Ντράσκοβιτς 6, Τσούκας, Καραγεωργίου, Βεργίνης 12(2), Πεφάνης

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Κοντίλης και Χριστινάκης (κομισάριος Παυλόπουλος)