Α2 Ανδρών: Αμύντας – Καστοριά 62-61

Σάββατο 01 Δεκεμβρίου 2018 , 17:00

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Αμύντας, πετυχαίνοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη του στο Πρωτάθλημα! Η ομάδα μας επικράτησε 62-61 της Καστοριάς για την όγδοη αγωνιστική της Α2 Ανδρών και παραμένει αήττητη για περισσότερο από ενάμισι μήνα.

Η απουσία συγκέντρωσης χαρακτήρισε το ξεκίνημα της αναμέτρησης για την ομάδα μας, με αποτέλεσμα η Καστοριά να πάρει σημαντική διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά (4-12). Ο Αμύντας άρχισε να πλησιάζει μετά τι μισό της πρώτης περιόδου, καταφέρνοντας να φτάσει ως το -3. Οι «κάστορες» τελικά ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με το 16-22 υπέρ τους. Στη συνέχεια του ματς η Καστοριά εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμα, ενώ η ομάδα μας απειλούσε καθ’ όλη τη διάρκεια. Μετά από καλάθι του Ζούπα έγινε το 29-30 (17’). Στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου ο Γκαβανόπουλος πήρε επιθετικό rebound και ευστόχησε για να βάλει για πρώτη φορά μπροστά τον Αμύντα με 33-32 (20’).

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά. Η Καστοριά διατήρησε το προβάδισμά της για όλο το διάστημα της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 47-52. Στην τελευταία περίοδο ο Αμύντας μπήκε δυναμικά στο παρκέ. Ο Μπάρμπας μείωσε σε 50-52, ο Κουκουνιάς ισοφάρισε σε 52-52. Λίγο αργότερα ο Βαρδιάνος ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε μπροστά τον Αμύντα με 59-56. Ο Κουκουνιάς αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (62-56) από τη γραμμή του τριπόντου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στο τέλος, οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν την απόσταση, με τον Αμύντα να πανηγυρίζει έξαλλα την έκτη συνεχόμενη νίκη του.

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας κόντρα στο Πευκοχώρι το επόμενο Σάββατο (8/12, 17.00) στο κλειστό “Αγ.Παύλου” στη Χαλκιδική.

Η διοίκηση του Αμύντα θα ήθελε να ζητήσει μια ειλικρινή συγνώμη από την ομάδα της Καστοριάς, καθώς δεν κατάφερε να προσφέρει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες φιλοξενίας στο Κλειστό “Μιχ. Μουρούτσος”. Δυστυχώς, ο ίδιος ο Αμύντας έχει συνηθίσει τις δυσκολίες. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι δεν επιθυμεί το καλύτερο δυνατό για τις φιλοξενούμενες ομάδας.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 62-61

Δεκάλεπτα: 16-21, 33-32, 47-52, 62-61

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12, Καμπούρης 1, Τοπάλι  11(1), Διαμαντόπουλος 8(2),  Καλδής, Βαρδιάνος 7(1), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11(1), Μπάρμπας 3(1), Γκαβανόπουλος 9(1), Καπρής, Μέλιος

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 3, Πετρόπουλος 7(1), Μελισσαράτος 4, Χονδρογιάννης 2, Βλάχος, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 6(1), Ράπτης 8, Τερσενίδης 3(1), Βαβάτσικος 15(1), Τζακόπουλος 7(1), Φουρμαναβίτσιους 6.

Διαιτητές: Παντελίδης, Κατραχούρας και Καρπάνος (κομισάριος Δούκας).