Α2 Ανδρών: Αμύντας – Κόροιβος 55-63

Τετάρτη 24 Απριλίου 2019 , 08:00 - 17:00

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα ο Αμύντας ηττήθηκε στο Κλειστό του Υμηττού από τον Κόροιβο με σκορ 55-63 για την 28η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Στους τραυματίες της ομάδας μας μετά τον αρχηγό μας, Λεωνίδα Ζούπα και τον Χρήστο Γκαβανόπουλο, ο οποίος τραυματίστηκε στην Καβάλα, προστέθηκε και ο Φώτης Καπρής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας ξεκίνησε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Στα μισά της περιόδου βρέθηκε να προηγείται με 11-0. Ως το τέλος του δεκαλέπτου, η ομάδα από την Αμαλιάδα μείωσε σε 15-8, αλλά οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού έδειχναν να μην απειλούνται. Η επιθετική δυστοκία στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως, έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν (19-19, 15’), αλλά και να προσπεράσουν στο σκορ (21-22, 16’). Ο Αμύντας βρέθηκε ξανά σε θέση οδηγού μετά από lay-up του Καπρή στον αιφνιδιασμό (25-24). Ακολούθησε καλάθι του Κερασοβίτη και 3/3 βολές από τον Διαμαντόπουλο για το 30-26 του ημιχρόνου.

Ο Κόροιβος μπήκε επιθετικά στο δεύτερο μισό του αγώνα, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα (30-31, 21’). Τα εξαιρετικά ποσοστά του στην επίθεση του επέτρεψαν να φτάσει ακόμη και στο +11 (41-52) στο τέλος του ημιώρου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Με δύο τρίποντα από τους Μπάρμπα και Διαμαντόπουλο και ένα δίποντο του Κερασοβίτη η απόσταση μειώθηκε σε 55-58. Ωστόσο, ο χρόνος που απέμεινε δεν ήταν αρκέτος για την επίτευξη της νίκης.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 55-63

Δεκάλεπτα: 15-8, 30-26, 41-52, 55-63
Διαιτητές: Παντελίδης-Κοτσιμπός-Πιτσίλκας
Αμύντας (Ζαβός): Καμπούρης 3, Τοπάλι 5, Διαμαντόπουλος 13 (2), Βαρδιάνος 8 (2), Κερασοβίτης 6, Κουκουνιάς 6 (1), Μπάρμπας 3 (1), Κωνσταντακόπουλος 7 (1), Κάπρης 4, Μέλιος.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Σαμόλης): Χείλαρης 6, Καπώνης 3 (1), Λαμπρόπουλος 7 (1), Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 6, Τσιάκος 6, Λεϊμάνις 21 (2), Γραβάνης 5 (1), Θεοδωράκος 9 (3).