Α2 Ανδρών: Αμύντας – Οίαξ Ναυπλίου 95-93 (καν.αγώνας 84-84)

Σάββατο 22 Μαΐου 2021 , 18:00

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στην παράταση για τον Αμύντα, αυτήν τη φορά στην έδρα του, απέναντι στον ιδιαίτερα αξιόμαχο Οίακα Ναυπλίου, για την τελευταία 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 και σταθεροποίηση στις πρώτες θέσεις της κατάταξης.

Δυνατά ξεκίνησαν το ματς οι “πορτοκαλί” με ένα γρήγορο 5-0 (Βαρδιάνος τρίποντο και καλάθι) αυξάνοντας τη διαφορά (10-3) με άλλους 5 πόντους του αρχηγού, με 6,5 λεπτά να υπολείπονται για τη λήξη της πρώτης περιόδου και τους φιλοξενούμενους να μάχονται να κρατηθούν κοντά, καταφέρνοντας το τελικό 20-15. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Κουκουνιάς (4), Σιούντρης (4) και Οικονόμου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δύο τρίποντα του Σιούντρη με ένα ενδιάμεσο του Μπέλη έφεραν τη διψήφια διαφορά για την ομάδα του Υμηττού (29-19) και το επόμενο τρίποντο του Έξαρχου την ανέβασε στη μέγιστη τιμή της των δεκατριών πόντων (32-19) στο 13′. Η ομάδα του Ναυπλίου αντέδρασε αποτελεσματικά, αυξάνοντας την ευστοχία της και κατάφερε να φέρει το ματς στα “ίσια” (36-36), 2,5′ πριν την ανάπαυλα, με τελικό σκορ ημιχρόνου 44-42.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι Υμηττιώτες, με τον Μάη Κωνσταντινίδη να χρησιμοποιεί όλα τα “όπλα” του, προσπάθησαν να μεγαλώσουν την απόσταση από τους αντιπάλους τους  και στο 35′ το ταμπλό έγραφε 58-49, με το τρίτο τρίποντο του Βαρδιάνου στο δεκάλεπτο (29 πόντους συνολικά) και με συνοδοιπόρους του στα καλάθια, τους Τοπάλι (4), Κουκουνιά και Μπέλη και σκορ, πριν την τελευταία περίοδο, 62-58, με τους φιλοξενούμενους να μάχονται και να ακολουθούν από κοντά, προμηνύοντας το δραματικό φινάλε που έρχονταν.

Η τελευταία περίοδος χαρακτηρίστηκε από τις έντονες προσπάθειες των παικτών για τη νίκη με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να φτιάξουν διαφορές (71-65 στο 35′ με καλάθι του Γιούση και 78-71 στο 36,5′ με τρίποντο του Βαρδιάνου – έκτο στην αναμέτρηση). αλλά με τους Ναυπλιώτες να βρίσκουν τρόπους να μειώνουν, με κατάληξη την ισοπαλία στο 40′ (84-84), παρά τις αποτελεσματικές επιθέσεις των παικτών του Αμύντα, με τους Βαρδιάνο (άλλους 4 πόντους), Ζούπα (4), Τοπάλι (τρίποντο), Κουκουνιά, Μπέλη και Γκάτζο.

Η έξτρα περίοδος ήταν εξίσου δραματική, που στο ξεκίνημά της το καλάθι του Ζούπα έδωσε προσωρινό προβάδισμα για την ομάδα του, έως την ισοπαλία στο 41′ (86-86) και καλάθι του Βαρδιάνου, συνεχόμενα καλάθι και τρίποντο του Κουκουνιά έδωσε ξανά την πρωτοπορία με 7 πόντους (93-86) στο 43,5′, με την ισοπαλία να επανέρχεται (93-93) με 11″ έως τη λήξη. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και το fade away καλάθι του Κουκουνιά ακριβώς στη λήξη, (17 πόντους συνολικά) να τους δίνει το ροζ φύλλο, ολοκληρώνοντας την καλή τους πορεία, μετά την επανεκκίνηση (9 νίκες σε 11 αγώνες), απέναντι στον Οίακα που οι 9 συνεχόμενες ήττες του σε 9 αγώνες, μετά την επανεκκίνηση, δεν ταυτίζονται με την αγωνιστικότητά του στο παρκέ.

Αμύντας – Οίακας Ναυπλίου 95-93 (καν.αγώνας 84-84)

Δεκάλεπτα: 20-15, 44-42, 62-58, 84-84 (καν.αγώνας), 95-93 παράταση
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 3(1), Ζούπας 12 (7 ασ.), Τοπάλι 8(1) (6 ριμπ. 7 ασ.), Σιούντρης 12(2) (δίπ. 3/4 75%), Οικονόμου 2, Βαρδιάνος 28(6/11 54,5%) (βολ. 5/5 100%, δίπ. 3/4 75%), Κουκουνιάς 17(1), Γιούση 2, Γκάτζο 2, Μπέλη 9(1)
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 16(1), Χαϊδάς8 (2), Κουμπούρας 24(2), Τσουλφίδης 3(1), Παπαφλωράτος 12(2), Ευστρατίου, Καλλινικίδης 15(2), Σκορδάς 15, Χάχαλος
Διαιτητές: Κοντίλης, Ελ Ανύ και Τσακιράκη (κομισάριος Ζερδεβάς)

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr .