Α2 Ανδρών: Ερμής Αγιάς-Αμύντας 75-74

Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018 , 17:00

Για δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο οι λεπτομέρειες μας στοίχισαν το “ροζ” φύλλο…

Ο Αμύντας δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ερμή στη Λάρισα, από τον οποίο ηττήθηκε με 76-75 για την 2η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2. Αν και η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ (+2) στο πρώτο μισό του αγώνα, λίγο πριν το ημίχρονο έχασε την συγκέντρωση της, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διψήφια διαφορά ασφαλείας (-13). Στο δεύτερο μισό οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού μείωσαν την απόσταση και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στην… κόψη του ξυραφιού. Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Ζούπας κέρδισε αντιαθλητικό foul και αμέσως μετά ο Κουκουνιάς πέτυχε δίποντο. Παρά το γεγονός ότι ο Ερμής δεν κατάφερε να έρθει σε επαφή με το καλάθι στα επόμενα δευτερόλεπτα ένα άστοχο σουτ στέρησε από τον Αμύντα την πρώτη του φετινή νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας το επόμενο Σάββατο στον Πειραιά κόντρα στον Εθνικό (20/10, 17.00).

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 75-74

Δεκάλεπτα: 19-16, 45-32, 61-56, 75-74

Διαιτητές: Λόρτος, Ευφραιμίδης και Κοϊμτζόγλου (κομισάριος Βαρνάς).

Ερμής Αγιάς (Παππάς): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 15(3), Σπυρόπουλος 2, Τζόλος 9(2), Κόμματος 3, Νταλός 3, Τριανταφύλλου 9(1), Κούκσικς 20(4), Τόζιος, Βρέττας, Λόλας 14.

Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Ζούπας 14 (1π. 12/12 100%) (1 ριμπ. 2 ασ. 4 κλ.), Καμπούρης (2 ριμπ.), Τοπάλι 5(1) (5 ριμπ. 6 ασ.), Διαμαντόπουλος 10(2) (2 ριμπ. 1 κλ.), Καλδής 2 (1 ριμπ.), Βαρδιάνος 9(1) (1 ριμπ. 1 ασ.), Κερασοβίτης 11(1) (1 ριμπ. 1 ασ.), Κουκουνιάς 13 (1) (5 ριμπ. 1 κλ. 2 κοψ.), Σιούντρης, Γκαβανόπουλος 10(2) (1 κλ.), Κάπρης, Μέλιος.