Α2 Ανδρών: Εθνικός-Αμύντας 66-79

Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018 , 17:00 - 19:00

Την πρώτη νίκη της σεζόν πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος επικράτησε του Εθνικού με 66-79 στο Κλειστό “Παν. Σαλπέας” στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών. Αν και στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες κατάφεραν να κοντράρουν τους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού, στο δεύτερο μισό η ομάδα μας πάτησε… γκάζι και ξέφυγε στο σκορ.

Στα πρώτα πέντε λεπτά οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ, μέχρι τη στιγμή κατά την οποία ο Καμπούρης έκανε το 6-10. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά ο Εθνικός ισοφάρισε και με ένα σερί εύστοχων τριπόντων πέρασε μπροστά με 24-16 (10′). Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι βολές των Κουκουνιά και Καλδή κράτησαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο με καλάθι του Καμπούρη, ύστερα από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βαρδιάνου, ο Αμύντας μπήκε μπροστά προσωρινά (36-37), αλλά με τη λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι στο +4 (41-37. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο. Τότε ο Αμύντας έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 0-17 (41-54, 25′) και έθεσε τα θεμέλια της νίκης, με τον Διαμαντόπουλο να ηγείται των πρωτοπόρων. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Γκαβανόπουλο και ένα δίποντο του Τοπάλλι έστειλαν την απόσταση στο +23 (43-66, 29′). Στην τελευταία περίοδο πήραν περισσότερο χρόνο συμμετοχής οι νεαρότεροι Μέλλιος, Καλδής, Κάπρης και Σιούντρης. Ο Εθνικός προσπάθησε να πλησιάσει, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά ξανά τον Αμύντα, καταφέρνοντας να ρίξει τη διαφορά μόνο στο τελικό -13. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Θοδωρής Βαρδιάνος με 15 πόντους.

Επόμενος αγώνας της ομάδας μας το επόμενο Σάββατο (27/10, 17.00) στο Κλειστό του Υμηττού με αντίπαλο το Ψυχικό.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 66-79

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-37, 47-66, 66-79

Διαιτητές: Μπίκας, Μπούκας και Τσολάκος (κομισάριος Σταύρου).

Εθνικός (Παλαιοχωρίτης): Γιατρούδης 1, Περδικάρης 10(1), Ασημακόπουλος 4, Νικολαϊδης 2, Σκιαθίτης, Κωτσόπουλος 9(2), Τζίμης 13(3), Μίχαλος 6(1), Κυρίτσης, Στανόγεβιτς 6, Κοκκορόγιαννης 6(1), Χουγκάζ 9(1).

Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Ζούπας, Καμπούρης 5(1), Τοπάλι 10(2), Διαμαντόπουλος 14(3), Καλδής 4, Βαρδιάνος 15(5/8), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 10(1), Σιούντρης 3(1), Γκαβανόπουλος 12(2), Κάπρης 4, Μέλιος 2.