Α2 Ανδρών: Ευρώπη Πευκοχωρίου – Αμύντας 69-65

Σάββατο 08 Δεκεμβρίου 2018 , 17:00

Τέλος στο αήττητο σερί των έξι νικών μας έβαλε η Ευρώπη, η οποία επικράτησε στο Πευκοχώρι με 69-65 για την 9η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες το πρώτο δεκάλεπτο στη Χαλκιδική. Ο Αμύντας έκανε προσωρινά το +5 (7-12), όμως, το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ 10-12. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Βελισσαρίου (14-12). Στα μισά της περιόδου η Ευρώπη έφτασε για πρώτη φορά στο +8 (24-16), αλλά ο Αμύντας μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό μείωσε σε 24-21. Με εύστοχο δίποντο του Κουκουνιά η ομάδα μας πήρε την πρωτοπορία (26-27), όμως, η Ευρώπη προσπέρασε και πάλι και έφτασε ως το 34-28 του ημιχρόνου.

Ένα σερί 0-6 από τους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού έφτασε το ματς ξανά στα ίσα με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού (34-34). Μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με την Ευρώπη να τελειώνει με το +1 (49-48, 30’). Το ίδιο… σκηνικό συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη οι γηπεδούχοι ήταν στο +3 (60-57), αλλά ο Ζούπας μείωσε με 2/2 εύστοχες βολές. Η Ευρώπη συνέχιζε να βρίσκεται μπροστά με τον αρχηγό μας να κρατά την ομάδα όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σκορ (63-62). Η αστοχία μας στις επόμενες τρεις επιθέσεις έσωσε, ωστόσο, το δικαίωμα στους Βορειοελλαδίτες να ξεφύγουν. Στα 10’’ πριν το τέλος ο Ζούπας ευστόχησε από τη γραμμή του τριπόντου (69-65), αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός ώστε η ομάδα μας να κάνει την ανατροπή.

Επόμενη αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική (15/12 17.00) με την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη στην έδρα μας.

ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΜΥΝΤΑΣ 69-65

Δεκάλεπτα: 10-12, 34-28, 49-48, 69-65

Διαιτητές: Μπήτης, Ξενικάκης, Τζίμα (Γκούμας)

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τσούκας, Τζουβάρας, Ακεψιμαΐδης 2, Ελευθεριάδης 20(2), Βελισσαρίου 14(3), Σαββίδης, Κιτσούλης 7, Καμπουρίδης 5, Γκάτζιας 6(1), Θεοδωρίδης, Κάντιτς 15.

Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Ζούπας 18(1) (3 ριμπ., 7 ασ., 3 κλ.), Καμπούρης 2 (1 ριμπ.), Τοπάλι 15(1) (6 ριμπ., 4 ασ., 1 κλ), Διαμαντόπουλος 5(1) (4 ριμπ., 1 ασ., 1 κλ),  Καλδής (1 ριμπ.), Βαρδιάνος 5(1) (3 ριμπ., 1 κλ.), Κερασοβίτης 2 (2 ριμπ.), Κουκουνιάς 13 (8 ριμπ., 1 ασ., 1 κλ.), Μπάρμπας (1 ριμπ.), Γκαβανόπουλος 5(1), Καπρής, Μέλιος