Α2 Ανδρών: Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας 66-63

Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022 , 17:00

Ο Αμύντας επιστρέφει από τη Βέροια με το κίτρινο φύλλο για την εμβόλιμη 3η αγωνιστική του Β’ γύρου της Α2, από μία “δική του” αναμέτρηση, που οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοπορία, μόνο στο νεκρό χρόνο της λήξης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Υμηττιώτες που κατάφεραν σε μόλις 1,5′ να προηγηθούν με 0-8, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το ταμπλό να γράφει 14-18. Η θέλησή τους για τη νίκη αποτυπώθηκε και στη δεύτερη περίοδο αυξάνοντας περισσότερο την απόσταση στους 12 πόντους (14-26 13,5′ , 20-32 17′), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +11 (23-34).

Μετά την ανάπαυλα οι “πορτοκαλί” συντήρησαν τη διψήφια διαφορά (38-48 , 30′), παρόλο την προσπάθεια της ομάδας της Βέροιας για την ανατροπή, φθάνοντάς την στη μέγιστη τιμή των δεκατριών πόντων (43-56 , 36′), στους +12 με 3,5′ λεπτά να απομένουν για τη λήξη, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη και ένα τυχερό σουτ σε νεκρό χρόνο, πολύ πίσω από τη σέντρα, τους στέρησε τη διαφαινόμενη νίκη (66-63).

Επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας, το Σάββατο (26/2 , 17:00) στον Υμηττό με τη Δάφνη Δαφνίου, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας 66-63

Δεκάλεπτα: 14-18, 23-34, 38-48, 66-63

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι, Ντόβας 9(3), Ελευθεριάδης 14(1), Πουλιανίτης 5, Κοθράς 3(1), Παραπούρας, Σουτζόπουλος 5(1), Ντρεκάλοβιτς 4, Ιατρίδης 4, Πιλκούδης 10, Γαρέζος 9(1)

Aμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 6(2), Ζούπας 7(1), Τοπάλι 14(3) (5 ασ.), Σιούντρης, Γκρέκας 5(1) (4 κλεψ.), Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 9(1), Γιούση, Γκάτζο 3(1), Μπέλη, Βύρλας 8, Κανονίδης 11(1)

Διαιτητές: Λόρτος, Μπακάλης και Κατωτικίδης