Α2 Ανδρών: Ιπποκράτης Κω – Αμύντας 54-68

Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019 , 13:00

Με ένα σπουδαίο “διπλό” ολοκλήρωσε τον Α’ Γύρο της Α2 Ανδρών ο Αμύντας, περνώντας από την Κω με σκορ 54-68 του Ιπποκράτη, για την 15η Αγωνιστική. Οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού πέτυχαν δίκαια την ένατη νίκη της σεζόν σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του φετινού Πρωταθλήματος!

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για την ομάδα μας, με τον Τοπάλλι να ανοίγει το σκορ (0-2). Ο Ασημακόπουλος έβαλε μπροστά τον Ιπποκράτη με 3-2, όμως, αυτή θα ήταν η μοναδική φορά που οι γηπεδούχοι θα οδηγούσαν στο προβάδισμα. Με το Διαμαντόπουλο να ηγείται επιθετικά, ευστοχώντας σε δύο τρίποντα, έγινε γρήγορα το 3-10. Στα μισά του δεκαλέπτου η απόσταση έφτασε και το +9 μετά από σουτ τριών πόντων του Τοπάλλι (7-16). Λίγα λεπτά αργότερα ο Διαμαντόπουλος με καλάθι και foul έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (13-24). Οι γηπεδούχοι μείωσαν για λίγο, αλλά ο Αμύντας έκλεισε το δεκάλεπτο με το +11 ύστερα από μια εξαιρετική συνεργασία των Ζούπα και Γκαβανόπουλου για το 15-26. Στη δεύτερη περίοδο οι “πορτοκαλί” συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό του αγώνα. Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου προσπαθούσαν να πλησιάσουν, ο Αμύντας έβρισκε πάντα επιθετικές λύσεις. Μάλιστα, μετά από τρίποντο του Καπρή έγινε για πρώτη φορά το +12 και διαμορφώθηκε το 24-36 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού εμφανίστηκε ακόμη πιο αποφασισμένη. Κουκουνιάς και Ζούπας οδηγούσαν στην επίθεση καθ’ όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου. Ο αρχηγός μας, μάλιστα, “έγραψε” από τη γραμμή των βολών το 26-46, με την απόσταση να φτάνει το +20. Η ομάδα μας συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στην υπόλοιπη τρίτη περίοδο, ως το 36-52. Στο τελευταία δεκάλεπτο μπορεί ο Ιπποκράτης να παρουσιάστηκε καλύτερος στην επίθεση, ωστόσο, δεν κατάφερε να απειλήσει τον Αμύντα. Το τελικό σκορ 54-68 είναι ενδεικτικό της εξαιρετικής εμφάνισης της ομάδας μας στο κλειστό της Κω.

Το επόμενο Σάββατο (2/2, 17:00) ο Αμύντας θα αντιμετωπίσει το Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Αιγάλεω, στο πρώτο παιχνίδι του Β’ Γύρου.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ – ΑΜΥΝΤΑΣ 54-68

Δεκάλεπτα: 15-26, 24-36, 36-52, 54-68

Ιπποκράτης Κω (Παπαδόπουλος): Λαανέ 10 (1/2 τριπ., 4 ασίστ), Σκούφας, Τρύπας, Ναούμης 10 (1/3 τριπ.), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 7 (1/2 τριπ., 10 ριμπ.), Χατζηνικόλας 6 (1/6 τριπ.), Χαρίσης 11 (4/5 διπ., 7 ριμπ.), Ψαθάς 4, Μαστόρος 6 (1/3 τριιπ.), Δρόσος.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12 (4/6 διπ., 5 ασίστ), Τοπάλι 17 (5/8 διπ., 2/4 τριπ., 5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Διαμαντόπουλος 12 (3/9 τριπ., 4 ασίστ), Καλδής 2, Βαρδιάνος 9 (3/8 τριπ.), Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11 (4/6 διπ., 1/8 τριπ., 10 ριμπ., 3 κλεψ.), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 2, Κωνσταντακόπουλος, Κάπρης 3 (1/1 τριπ.), Λιούνης.

Διαιτητές: Βαρδάλος, Δημόπουλος και Καρπάνος (κομισάριος Ξάνθος).