Α2 Ανδρών: Ηρακλής – Αμύντας 75-44

Σάββατο 04 Μαΐου 2019 , 17:00

Ο Αμύντας δεν κατάφερε να “σπάσει” το εντός έδρας αήττητο του Ηρακλή, ο οποίος νίκησε με 75-44 στο πλαίσιο της 29ης Αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Το παιχνίδι στο “Ιβανώφειο” ξεκίνησε σαν ντέρμπι. Η ομάδα μας κατάφερε να κρατήσει τον Ηρακλή σε χαμηλά επίπεδα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρει τον τρόπο να προσπεράσει στο σκορ (8-9, 6′). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού να προηγούνται με 12-16. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ένα μικρό σερί έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα μας να προηγηθεί ακόμη και με +6 (15-21). Μέσα σε μόλις ένα λεπτό, όμως, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν (21-21) και πήραν ξανά τα ινία στο σκορ (24-21). Ενώ ο ρυθμός τους ανέβαινε περισσότερο στην επίθεση, ο Αμύντας “κόλλησε” στην επίθεση. Έτσι, ο “Γηραιός” πήγε στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 36-25 υπέρ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κώστα Μέξα πάτησε περισσότερο το… γκάζι. Το επιμέρους 24-8 του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αυτό που έκρινε ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη. Στην τελευταία περίοδο ο Αμύντας δεν είχε ούτε τον χρόνο, ούτε την αντοχή ώστε να πραγματοποιήσει μια τόσο μεγάλη ανατροπή, απέναντι σε μια από τις ποιοτικότερες ομάδες της διοργάνωσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 75-44

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Καλογερόπουλος Λ., Ελευθεριάδης (Δέλλας)
Δεκάλεπτα: 12-16, 36-25, 60-33, 75-44
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 6, Αθανασούλας 12 (2), Σοκ 10 (2), Ρουτκάουσκας 9, Πολυτάρχου 19 (2), Φίλλιος, Κακαρούδης 7, Αποστολίδης 3 (1), Μπένας, Καλαϊτζίδης 1, Γιαννακίδης 3 (1), Τζουγκαράκης 5.
Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Καμπούρης 5 (1), Τοπάλι 7 (1), Διαμαντόπουλος 3 (1), Καλδής 2, Βαρδιάνος, Κερασοβίτης 8, Κουκουνιάς 6, Σιούντρης 2, Μπάρμπας 5 (1), Λιούνης, Κωνσταντακόπουλος 6, Μέλιος.