Α2 Ανδρών: Καρδίτσα – Αμύντας 53-57

Τετάρτη 07 Απριλίου 2021 , 17:00

Αυξάνει το σερί των εκτός έδρας νικών του ο Αμύντας απέναντι στην Καρδίτσα στις 4, καταβάλλοντας τους γηπεδούχους για την εξ’άναβολής 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Μουδιασμένες οι δύο ομάδες στην αρχή του ματς με το 1ο καλάθι να σημειώνεται από τους γηπεδούχους έπειτα από 2,5 λεπτά. Στη συνέχεια 2 τρίποντα των Βαρδιάνου και Γκάτζο και 2 καλάθια των Κουκουνιά και Οικονόμου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στο 1ο δεκάλεπτο 10-14. Χωρίς ρυθμό ο αγώνας και στο 2ο δεκάλεπτο με τους πορτοκαλί να παίρνουν την πρωτοπορία στο σκορ στο 14′ (16-17) με καλάθι του Κουκουνιά και στο 16′ με 4 συνεχόμενους πόντους του Ζούπα (βολές από αντιαθλητικό και καλάθι). Το δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 34-27. Σκόρερ σε αυτήν την περίοδο επίσης για την ομάδα του Υμηττού ο Μπέλη με 8 πόντους (1 τρίποντο) και ο Τοπάλι με 1 καλάθι.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η πολύμηνη αποχή συνέχιζε να φαινόταν στις προσπάθειες των παικτών στο παρκέ με αποτέλεσμα το 1ο καλάθι των φιλοξενούμενων να επιτευχθεί στα μέσα του δεκαλέπτου από τον Σάλεχ και στη συνέχεια ένα τρίποντο του Κανονίδη διαμόρφωσε το 38-32 στο 25′. Οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη ανέκτησαν την πρωτοπορία με ένα σερί 10 πόντων (40-42) καλύπτοντας τη διαφορά των 8 πόντων με 2 τρίποντα του Κανονίδη και 2 καλάθια των Κουκουνιά και Σάλεχ και το σκορ στο 3ο κομμάτι του αγώνα να διαμορφώνεται σε 42-42.

Ο Αμύντας ξεκίνησε καλύτερα το 4ο δεκάλεπτο και με καλάθι του Κανονίδη και τρίποντο του Γκάτζο προηγήθηκε με 4 πόντους (43-47) στο 33′ και με ένα μικρό ξέσπασμα συνεχόμενων καλαθιών (καλάθι του Γκάτζο και τρίποντο και καλάθι του Τοπάλι) έχτισε μία διαφορά στο 35′ με 9 πόντους (45-54), έχοντας ένα επιμέρους σκορ 3-12 συνολικά στο δεκάλεπτο. Οι προσπάθειες των παικτών της Καρδίτσας εντάθηκαν και η αφλογιστία των φιλοξενούμενων ψαλίδισαν τη διαφορά στο 38′ στους 3 (51-54), ωστόσο ο Αμύντας με σφιχτή άμυνα και με 3 πόντους, από βολή του αρχηγού και καλάθι του Τοπάλι, πανηγύρισε τη 2η νίκη του εφέτος σε 5 αγώνες με σκορ 53-57.

Επόμενη αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική, το ερχόμενο Σάββατο (10/4 17:00) στο Ψυχικό.

Καρδίτσα – Αμύντας 53-57

Δεκάλεπτα: 14-10, 34-27, 42-42, 53-57
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ευφραιμίδης και Ταρενίδης Κ. (κομισάριος Τέγα)
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 8, Αμβράζης, Καρράς 11, Μακρής, Κακλαμάνος 8(2), Γκρέκας 2, Βαβάτσικος 6(1), Καλλές 8, Τσούκας 10(2), Μόσορας, Τσούμας.
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Ζούπας 5 (6 ριμπ.), Τοπάλλι 9(1) (7 ριμπ. 3 ασ.), Σιούντρης, Οικονόμου 2, Βαρδιάνος 3(1), Σάλεχ 4 (2 κλ.), Κουκουνιάς 6 (10 ριμπ.), Γιούση, Γκάτζο 9(2) (4 ριμπ.), Μπέλη 8(1) (6 ριμπ.), Τάγαρης, Κανονίδης 11(3) (11 ριμπ. 4 ασ. 2 κλ.)