« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Καρδίτσα – Αμύντας 74-75

Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 , 17:00

Την τρίτη φετινή του νίκη πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος “πέρασε” από την καυτή έδρα της Καρδίτσας με 74-75 για την 5η Αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Ο Αμύντας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγούμενος με επιμέρους σκορ 0-7. Μετά τα μισά της πρώτης περιόδου η Καρδίτσα ισοφάρισε  μετά από τρίποντου του Γράβα. Η ομάδα μας επανέκτησε την πρωτοπορία για λίγα λεπτά, αλλά στο 9′ οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (16-14). Ωστόσο, με ένα μικρό σερί από τους Βαρδιάνο και Τοπάλι το ημίχρονο έληξε με 16-19 υπέρ της ομάδας μας. Και στην δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Αν και ο Αμύντας άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά ασφαλείας (27-31, 16′) μετά από goal-foul στον αιφνιδιασμό από τον Καλδή, η Καρδίτσα πέρασε και πάλι μπροστά (32-31). Για μια ακόμη φορά, όμως, οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασαν στο 36-44 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μισού η Καρδίτσα μείωσε στο καλάθι (44-46), όμως, ο Αμύντας άνοιξε ξανά τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για δεύτερη φορά να ισοφαρίσουν, χωρίς να τα καταφέρουν (52-53, 53-55). Έτσι, η ομάδα μας προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 55-59. Οι “πορτοκαλί” μπήκαν πολύ δυναμικά στην τελευταία περίοδο και έφτασαν να προηγούνται με +8 (55-63). Με ένα επιμέρους σερί 9-0, ωστόσο, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 64-63 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Κουκουνιάς και Ζούπας ευστόχησαν με τον Αμύντα να κάνει το 64-67. Ένα λεπτό αργότερα ο Βαρδιάνος με τρίποντο έγραψε 67-72, ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που φαινόταν να σφραγίζει τη νίκη με δύο εύστοχες βολές 16” πριν το φινάλε. Παρόλα αυτά, ο Mockford πέτυχε τρίποντο, κάνοντας το 71-74. Ο Ζούπας ευστόχησε σε μία βολή, στη συνέχεια ο Mockford ευστόχησε ξανά από τη γραμμή του τριπόντου, όμως, δεν υπήρχε αρκετός χρόνος ώστε η Καρδίτσα να κάνει την ανατροπή και ο Αμύντας πανηγύρισε την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του με 74-75.

Επόμενος αγώνας της ομάδας μας το επόμενο Σάββατο (17/11/2918, 17:00) στο κλειστό της Πυρκάλ με το Μαρούσι.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΑΜΥΝΤΑΣ 74-75

Δεκάλεπτα: 16-19, 36-44, 55-59, 74-75

Διαιτητές: Παντελίδης, Τζίμα και Θεοδώρου (κομισάριος Τέγα).

Αμύντας (Ζαβός, Παρασκευόπουλος, Μουμούρης): Ζούπας 8 (6 ασ, 3 κλ), Καμπούρης 6, Τοπάλι 13(1) (3 ριμπ, 4 κλ), Διαμαντόπουλος 8(2/2 τρ 100%) (3 ριμπ, 2 ασ), Καλδής 2 (2 κλ), Βαρδιάνος 16(3) (5 ριμπ), Κερασοβίτης 6 (6 ασ), Κουκουνιάς 11(1) (10 ριμπ), Μπάρμπας 3(1), Γκαβανόπουλος 2 (2 ριμπ, 2 ασ), Κάπρης, Μέλιος.

Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 6(2), Γράβας 5, Παπαχρήστος 4, Μαυρογιάννης 6, Παππάς 3(1), Κακλαμάνος 13(2), Καρράς 2, Παπαδόπουλος 10, Ερμείδης, Καλλές 4, Σαριμπαλίδης 3(1), Μαγκουνής 18(1).