Α2 Ανδρών: Καστοριά – Αμύντας 70-65

Σάββατο 23 Μαρτίου 2019 , 17:00

Την ήττα γνώρισε ο Αμύντας με σκορ 70-65 στο ΔΑΚ Καστοριάς «Δημ. Διαμαντίδης» από τον ΑΣ Καστοριάς για την 23η Αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ της αναμέτρησης, με τον Αμύντα να βρίσκεται πίσω από το ξεκίνημα. Στα μισά της περιόδου η Καστοριά έκανε για πρώτη φορά το +7 (9-2). Μέσα σε δύο λεπτά ο Αμύντας μείωσε σε απόσταση τριπόντου, αλλά και πάλι η Καστοριά διέρυνε την διαφορά (17-10). Με ένα μικρό σερί 0-5, η ομάδα μας πλησίασε στο καλάθι, αλλά τελικά οι «κάστορες» ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 20-15. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Αλέξανδρου Ζαβού εμφανίστηκαν καλύτεροι στην επίθεση, ωστόσο, η Καστοριά βρέθηκε στο +12 (40-28). Με δύο τρίποντα από του Μπάρμπα και Διαμαντόπουλο και ένα δίποντο του Κουκουνιά πλησίασαν σε 40-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σταθερά στην πρωτοπορία. Ο Αμύντας μείωσε και πάλι δύο φορές στο καλάθι, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Το τρίτο δεκάλεπτο τελειώσε με την Καστοριά να βρίσκεται στο +6 (52-46). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Στο μέσον του δεκαλέπτου ο Κουκουνιάς έφτασα τη διαφορά στη μικρότερη απόστασή της (54-53) και λίγο αργότερα ο Γκαβανόπουλος με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Αμύντα (57-58). Παρόλα αυτά, η Καστοριά πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ. Η αστοχία που χαρακτήρισε τα τελευταία δευτερόλεπτα την ομάδα μας ήταν αυτή που της στοίχισε ένα μεγάλο «διπλό».

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΑΜΥΝΤΑΣ 70-65

Δεκάλεπτα: 20-15, 40-36, 52-46, 70-65

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 8(1), Πετρόπουλος 3(1), Μελισσάρατος 14, Χονδρογιάννης, Βλάχος, Απιδόπουλος 5, Χρυσόπουλος 6(1), Ράπτης 5, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 6, Καραμανώλης 3(1), Τζακόπουλος 20(5).

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 10, Διαμαντόπουλος 15(2), Τοπάλι, Καλδής, Κερασοβίτης 1, Γκαβανόπουλος 8(2), Βαρδιάνος 2, Κωνσταντακόπουλος 3, Μπάρμπας, Κουκουνιάς 22(3), Καπρής, Μέλιος 4.

Δείτε αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα κάθε αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας, τις πληροφορίες με τα φύλλα αγώνα όλων των αναμετρήσεων και τη βαθμολογία στην αντίστοιχη σελίδα της ιστοσελίδας μας.