« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Κόροιβος Αμαλιάδας – Αμύντας 75-71

Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019 , 17:00

Παρά το καλό ξεκίνημα, ο Αμύντα ηττήθηκε από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 75-71 για την 2η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών. Η ομάδα μας αν και έλεγχε τον αγώνα για περισσότερο από τριάντα λεπτά, τελικά δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο «ροζ φύλλο» της σεζόν.

Με τον Αλέξανδρο Ζαβό να έχει επιστρέψει από το εκπαιδευτικό του ταξίδι στην Αμερική, οι παίκτες μας μπήκαν ιδιαίτερα «ανεβασμένοι» στο παρκέ του Κλειστού της Ήλιδας. Το αρχικό σκορ 0-7 μετατράπηκε σε 5-14 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου η απόσταση μειώθηκε (17-20), όμως, ο Αμύντας συνέχισε με αυτοπεποίθηση στην επόμενη περίοδο. Η απόσταση αυξήθηκε ξανά (18-26, 13’) και σταδιακά πλησίασε διψήφιο νούμερο (22-31, 15’). Λίγα δευτερόλεπτα πριν τα μισά του αγώνα ο Κόροιβος μείωσε στους 3, με τρίποντο του Ματαλών, όμως, ο Κουκουνιάς απάντησε από τη γραμμή των 6μ.75 για το 33-39 του ημιχρόνου. Και οι Μέλιος και Φακοπουλίδης συνέβαλαν σημαντικά στην επιθετική λειτουργία της ομάδας.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου έπαιξαν αποτελεσματικά για μόλις πέντε λεπτά, κατορθώνοντας να ισοφαρίσουν (48-48). Για τα επόμενα οχτώ λεπτά οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία. Έξι λεπτά πριν το φινάλε ο Κόροιβος πέρασε μπροστά με +7 (66-59), δείχνοντας αποφασισμένος να πετύχει την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα. Ο Αμύντας έκανε την αντεπίθεσή του, με τους Ζούπα και Κουκουνιά να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια και να ισοφαρίζουν σε 71-71. Μη καταφέρνοντας να βρει ξανά στόχο η ομάδα μας, όμως, γνώρισε την δεύτερή της ήττα.

Η ομάδα μας θα αναζητήσει την πρώτη της νίκη το ερχόμενο Σάββατο (19/10, 17:00) στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 75-71

Δεκάλεπτα: 17-20, 33-39, 55-55, 75-71
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ., Νάστος, Τσιμπούρης
Κόροιβος Αμαλιάδας (Παπαδόπουλος): Μάινς 7 (1), Ρουτκάουσκας 13, Δημητρακόπουλος 6, Ματαλών 19 (1), Χρυσόπουλος 2, Χατζηδάκης 1, Σιγκούνας 14 (1), Κάτζος, Αθανασούλας 13 (2), Μπεκρής, Τάταρης.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 11, Καλδής 4, Βαρδιάνος 6 (2), Κερασοβίτης 7 (1), Κουκουνιάς 11 (2), Κομποδιέτας 6 (1), Γιούση, Φακοπουλίδης 11 (2), Κωνσταντακόπουλος 2, Μέλιος 13 (1).