« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Ανδρών: Κόροιβος – Αμύντας 63-70

Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019 , 00:00

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του 2019 πέτυχε ο Αμύντας, περνώντας νικηφόρα από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 63-70. Μετά το τέλος της 13ης Αγωνιστικής της Α2 Ανδρών η ομάδα μας μετρά 8 νίκες και 5 ήττες.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έγινε φανερό οτι το ματς θα είναι ένα κλασικό… ντέρμπι της Α2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με μία βολή, αλλά ο Διαμαντόπουλος ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του αγώνα και έδωσε το προβάδισμα στον Αμύντα. Στα μισά της περιόδου οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά, αλλά άμεσα με δίποντο του Τοπάλλι η ομάδα μας επανήλθε στην πρωτοπορία. Μετά από δύο τρίποντα των Κουκουνιά και Διαμαντόπουλου έγινε το 11-17, όμως, πριν τη λήξη του δεκάλεπτου ο Κόροιβος μείωσε σε 15-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Αμαλιάδας προσπέρασε ξανά στο σκορ (19-18), αλλά ο Βαρδιάνος «απάντησε» με τρίποντο. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο, οπότε οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό σερί και πέρασαν μπροστά με 34-27.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια Τοπάλλι, Καπρής και Ζούπας άρχισαν να μειώνουν την απόσταση. Με τρίποντο του Μπάρμπα λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου έφτασε η απόσταση ξανά στο -1 (50-49, 30’). Ο Κερασοβίτης ισοφάρισε και προσπέρασε για τον Αμύντα με 2/2 βολές στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Με δίποντα από τους Διαμαντόπουλο και Ζούπα ο Αμύντας έφτασε στο +5 (50-55), απόσταση η οποία απέβη αποφασιστής σημασίας για τη νίκη. Ο Κόροιβος προσπάθησε να πλησιάσει αλλά εκ τότε δεν κατάφερε ποτέ να ισοφαρίσει. Ένα τρίποντο του Μπάρμπα και ένα κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Καλδή έκαναν το 54-62, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, απέδειξαν την θέληση της ομάδας του Αλέξανδρου Ζαβού. Η απόσταση έφτασε ακόμη και το +9 (61-70), αλλά το τελικό 63-70 «γράφτηκε» μετά από βολές των γηπεδούχων.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας το άλλο Σάββατο (19/1, 17:00) εντός έδρας απέναντι στον Ηρακλή.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 63-70

Διαιτητές: Παντελίδης-Τσουμαχίδης-Ρίζος (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 15-17, 34-27, 50-49, 63-70
Κόροιβος Αμ. (Κουταλιανός): Χείλαρης 22, Λαμπρόπουλος 5, Μαραγκάκης 4, Γκιουζέλης 3 (1), Κάτζος 3 (1), Ρούνης, Λεϊμάνις 15 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 7 (1), Τσιάκος 4.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 13, Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 21 (3), Καλδής 2, Βαρδιάνος 3 (1), Κερασοβίτης 8, Κουκουνιάς 5 (1), Σιούντρης, Μπάρμπας 9 (3), Γκαβανόπουλος, Κάπρης 5 (1), Μέλιος.