Α2 Ανδρών: Κόροιβος – Αμύντας 73-58

Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022 , 17:00

Παρά τα διαστήματα καλού μπάσκετ, ο Αμύντας ηττήθηκε από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Αμφίρροπη η αναμέτρηση στο ξεκίνημα, όπως άλλωστε αναμενόταν, με το ταμπλό να δείχνει τρεις φορές ισόπαλο αποτέλεσμα, στο πρώτο δεκάλεπτο, με την πρωτοπορία να εναλλάσσεται, αλλά με την τελευταία τους επίθεση οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας 6 πόντους, γκολ φάουλ αντιαθλητικό και φολοου στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ξεφεύγουν στο 10′ με 22-16. Στη δεύτερη περίοδο η τύχη γύρισε την πλάτη στις επιθετικές προσπάθειες των “πορτοκαλί” με αποτέλεσμα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα της ομάδας της Ηλείας (39-26).

Αποφασισμένοι οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη, μετά την ανάπαυλα, για την ανατροπή κατόρθωσαν να μειώσουν στο τρίποντο (45-42 , 28′) με σκόρερ τους Γκάτζο (5), Avare (2 τρίποντα) και Βύρλα (γκολ φάουλ και κάρφωμα). Το τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου το επιθετικό black out των φιλοξενούμενων αύξησε την απόσταση στο 30′ (50-42). Στο τελευταίο κομμάτι του ματς 2 γρήγορα καλάθια από το Ζούπα και Τοπάλι και συνεχόμενα τρίποντο και καλάθι από τον αρχηγό έφεραν τους Υμηττιώτες σε απόσταση αναπνοής (54-51 , 34′), με τη διακοπτόμενη όμως αποτελεσματικότητά τους στην αναμέτρηση να καθορίζει ουσιαστικά την έκβασή της (73-58).

Η ομάδα μας θα αναζητήσει την πρώτη της νίκη στη νέα χρονιά το επόμενο Σάββατο (29/1, 17:00) στην “Πυρκάλ” απέναντι στην αήττητη Καρδίτσα.

Κόροιβος Αμαλιάδας – Αμύντας 73-58

Δεκάλεπτα: 22-16, 39-26, 50-42, 73-58

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 7, Μίτροβιτς 14(3), Κινίνης, Ναούμης 5(1), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 15(1), Κάππος, Μιχαλούτσος 11(2), Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 2, Νάνος

Aμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 13(4), Ζούπας 7(1), Τοπάλι 2, Σιούντρης, Γκρέκας 6(1), Βαρδιάνος, Γιούση, Γκάτζο 11(1) (4 ασ.), Μπέλη, Βύρλας 12 (14 ριμπ.), Κανονίδης 7

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Λιότσιος και Μαρινάκης (κομισάριος Παπαδόπουλος Γ.)