Α2 Γυναικών: Αμύντας – Αγ.Παρασκευή 46-51

Σάββατο 09 Μαρτίου 2019 , 20:00

Ο Αμύντας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον ΓΣ Αγ. Παρασκευής στο πλαίσιο της 17ης Αγωνιστικής της Α2 Γυναικών. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα μας οδηγούσε στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, τελικά ηττήθηκε με 46-51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας εμφανίστηκε συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση, και με την Σιδηροπούλου να συμβάλει αποφασιστικά, κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά (16-12, 10′). Στη δεύτερη περίοδο άρχισε σταδιακά η απόσταση να αυξάνετε, με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Οι φιλοξενούμενες, βέβαια, δεν επέτρεψαν στις παίκτριες της Φρόσως Δρακάκη να απομακρυνθούν πάρα πολύ. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-21.

Μετά την ανάπαυλα ακολούθησε ένα λιγότερο καλό δεκάλεπτο στην επίθεση για τον Αμύντα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Αγ.Παρασκευή για να πλησιάσει στο -5 (36-31, 30′). Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν εξαιρετικό, με την Τριμέρη να κάνει για πρώτη φορά το +10 (41-31). Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά η αστοχία «πλήγωσε» τον Αμύντα. Οι φιλοξενούμενες αρχικά πλησίασαν και τελικά προσπέρασαν σε 43-44 στα τελευταία σχεδόν τρία λεπτά. Έκτοτε ο Αμύντας δεν κατάφερε να βρεθεί ξανά μπροστά και γνώρισε την ήττα.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την επόμενη Κυριακή (17/3, 18:00) με την Ηλιούπολη στην έδρα μας.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 46-51

Δεκάλεπτα: 16-12, 29-21, 36-31, 46-51

Αμύντας (Δρακάκη Φρόσω, Λιάκου Βαρβάρα): Γιγουρτάκη Νίκη, Τριμέρη Μαρία 5(1), Μαργώνη Ζωή 11(1), Καλλιώρα Εύα 4, Τζέμη Ναταλί 4, Τσαγκαράκη Ηλιάνα 4, Σιδηροπούλου Έλενα 8(2), Καραλή Σαββίνα, Καράντζαλου Ζωή, Αθανασούλια Ρούλα, Ντάνου Μαντώ, Κόρμπου Μαρία 10

Αγία Παρασκευή (Αναγνωστόπουλος): Ακρίβου 5(1), Κλείτσα 5(1), Γκανια 3(1), Κοντογιάννη, Γρίσπου 8(1), Τσέρου 19(1), Παπαντώνη, Πετυχάκη 2, Αμίτση, Κουκη 5, Ανωγειαννάκη 4.

Διαιτητές: Γεράνιος και Αγγελής (κομισάριος Γολεγού)