Α2 Γυναικών: Αμύντας – Αγ.Παρασκευή 78-52

Κυριακή 01 Νοεμβρίου 2020 , 18:00

Πολύ καλή εμφάνιση των Γυναικών του Αμύντα, απέναντι στην Αγία Παρασκευή, και πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν στην άδεια “Πυρκάλ”, μερικές ώρες πριν την αναστολή του πρωταθλήματος.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη έδειξαν ποιος ήθελε περισσότερο τη νίκη στο αποψινό ματς. Η θέλησή τους αποτυπώθηκε και στο παρκέ και το γρήγορο 4-0 στο δίλεπτο, έγινε 10-2 4′ λεπτά μετά το τζάμπολ και στη συνέχεια τα τέσσερα συνεχόμενα καλάθια της Λίας Ντάνου με το τελευταίο που ήταν τρίποντο να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (17-7) 1:41 πριν την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Καλάθι της Κλείτσα και τρίποντο της Αθανασούλια πριν τη λήξη έδωσαν πρωτοπορία με 14 πόντους (24-10) στο πρώτο κομμάτι, που συμμετοχή είχε και η Μαζαράκη με 3 συνολικά καλάθια. Ο ρυθμός των “πορτοκαλί” δε μειώθηκε και δύο διαδοχικά τρίποντα της Κλείτσα (συνολικά 14 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο) και 2 καλάθια της Πολιτοπούλου διαμόρφωσαν τη μέγιστη πρωτοπορία (20 πόντοι) και το τελικό 47-27 πριν την ανάπαυλα.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενες τα έδωσαν όλα με πίεση σε όλο το γήπεδο και ανεβάζοντας την ευστοχία τους κατόρθωσαν να μειώσουν σε 11 πόντους. Η αντίδραση όμως του Αμύντα με τις Λία Ντάνου (6 πόντους), Κλέιτσα (4) και 2 καλάθια της Μαργώνη αποτυπώθηκε στο ταμπλό, στο 30′ (64-46). Στο τελευταίο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η πίεση των παικτριών της Αγίας Παρασκευής για την ανατροπή, αλλά η συγκέντρωση των γηπεδούχων δεν τις επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι από το ματς, απεναντίας αύξησε την τελική διαφορά στους 25 πόντους (78-52).

Η μαεστρική αυξομείωση του ρυθμού από τη Μαργώνη, που είχε συμπαραστάτριες τη Λιναρά και τη Σιδηροπούλου, η συγκέντρωση σε όλα τα λεπτά του ματς από όλες τις παίκτριες που χρησιμοποιήθηκαν και η συνεχής κίνηση στην επίθεση βρίσκοντας ελεύθερους χώρους, βασικοί παράγοντες της πολύ μεγάλης νίκης. Δυστυχώς το όμορφο θέαμα και η ανταγωνιστικότητα που είδαμε σήμερα στον Υμηττό, μας άφησαν με πικρόγλυκη γεύση, σκεφτόμενοι την αναστολή των αθλητικών δραστηριοτήτων που έρχεται.

Στην αρχή του αγώνα κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή για τα άτυχα παιδιά στη Σάμο.

Αμύντας – Αγία Παρασκευή 78-52

Δεκάλεπτα: 24-10, 47-27, 64-46, 78-52

Διαιτητές: Γαραντζιώτης και Καψιώχας (κομισάριος Αλέτρας)

Αμύντας (Δρακάκη Φρόσω): Μαργώνη 6 (9 ριμπ), Κλείτσα 22(2/3 τριπ, 6/10 διπ, 8 ριμπ), Λιναρά 5, Πατσιώτη 2, Πολιτοπούλου 7, Ντάνου Λ. 23(3/7 τριπ, 4/6 διπ, 5 ασ), Μαζαράκη 10, Αθανασούλια 3(1), Ντάνου Μ., Βαρβιτσιώτη, Σιδηροπούλου, Κρικέτου

Αγία Παρασκευή (Τασιόπουλος): Κάσδαγλη, Στούπα 19(3), Κυρκοπούλου, Κοντογιάννη 12, Ακρίβου 2, Ευαγγελάτου 3(1), Πενάλη, Γκάνια, Ζαχαράκη 1, Σακουλάκη 13, Κακοσούρη 2