Α2 Γυναικών: Αμύντας – Ιωνικός Ν.Φιλαδέλφειας 54-34

Κυριακή 25 Φεβρουαρίου , 17:00

Σημαντική νίκη του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα, επί του πρωτοπόρου Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, στον Υμηττό, παίρνοντας και τη ρεβανς από την ήττα του Α’ γύρου στη Νέα Φιλαδέλφεια (54-49).

Με πάθος για τη νίκη πάτησαν στο παρκέ οι αθλήτριες και των δύο ομάδων, με πολύ δυνατές άμυνες που έφεραν το 4-4 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, με τις γηπεδούχες να παίρνουν μία ισχνή διαφορά στο τέλος του (13-9). Στη συνέχεια δεν χαλάρωσαν και με ένα σερί 9-0, σε 5′, μεγάλωσαν την απόσταση στο +13, τη μεγαλύτερη στο 1ο ημίχρονο, στο 15′ (22-9), ολοκληρώνοντάς το με διψήφια διαφορά (24-14), κρατώντας την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας στους 5 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενες κυνήγησαν την ανατροπή, με τις “πορτοκαλί” να ανεβάζουν και αυτές την ένταση στο παιχνίδι τους, χαρίζοντας όμορφες φάσεις στους θεατές και το 34-28, στο 30′. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη δεν είχαν αντίπαλο στο παρκέ και με ένα επιμέρους 20-6, έφτασαν στο +20, στη λήξη της (54-34), σκορπώντας χαμόγελα αισιοδοξίας στον Υμηττό, για τη συνέχεια της σεζόν.

Επόμενος αγώνας, την Κυριακή 3 Μαρτίου (15:00), εκτός έδρας, με την Άμιλλα Περιστερίου.

Αμύντας – Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 54-34

Δεκάλεπτα: 13-9, 24-14, 34-28, 54-34

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Μαργώνη 8(1) (4 ασ.), Κοντογιάννη 3 (10 ασ.), Σιγάλα, Κουτσιρίμπα 8 (3 κοψ.), Καλομιτσίνη 4, Παπαρδέλα 4, Μαζαράκη, Βαρβιτσιώτη 13(1) (9 ριμπ.), Πλυτά, Παπακώστα, Γεωργακοπούλου, Ντάνου 14(3)

Ιωνικός Ν.Φιλαδέλφειας (Σκαλωμένος): Καραγιάννη 13, Καραβέλη Μ. 2, Καρούσου, Καμπουράκη 11, Καββαδά 2, Καραβελή Κ., Τζούβαλη, Βώλου, Ζίου, Φουράκη 6, Κωνσταντίνου

Διαιτητές: Αλεξόπουλος Παν. και Μπερέτσος (κομισάριος Λημνιάτης)