« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Γυναικών: Αμύντας – Πορφύρας 65-40

Κυριακή 04 Φεβρουαρίου , 17:00

Επανήρθε στις νίκες ο Αθλητικός Όμίλος Υμηττού Αμύντας, στην πρεμιέρα του Β’ γύρου του 1ου ομίλου της Α2 κατηγορίας Γυναικών επί του Πορφύρα Φρεαττύδας, σε μία δυνατή αναμέτρηση, ξεπερνώντας τη δυναμική των φιλοξενούμενων στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Μουδιασμένα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Υμηττιώτισες με αποτέλεσμα να ακολουθούν στο σκορ, όμως η αντίδρασή τους είχε αποτέλεσμα στα μισά του δεκαλέπτου (12-6), αλλά η ομάδα του Πειραιά ανέκτησε προβάδισμα στο τέλος του (17-19). Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η ισοπαλία έκανε συχνά την εμφάνισή της, στο ταμπλό, αλλά η σφιχτή άμυνα των αθλητριών της Φρόσω Δρακάκη στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και το επιμέρους 13-2, τις έδωσε καθαρή πρωτοπορία στην ανάπαυλα (34-23).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχες δεν μείωσαν την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα το άνοιγμα της ψαλίδας στο 30′ (52-27) και το τελικό 65-40, που τους έδωσε μία καθαρή νίκη με καλή απόδοση στο δεύτερο μισό του αγώνα και χρησιμοποίηση όλου του πάγκου.

Επόμενος αγώνας, την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου (16:45), στο γειτονικό Άγιο Δημήτριο, με αντίπαλο τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Αμύντας – Πορφύρας 65-40

Δεκάλεπτα: 17-19, 34-23, 52-27, 65-40

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Κουτσιρίμπα 10, Καλομιτσίνη 13(3), Παπαρδέλα 12, Ντάνου, Κοντογιάννη 6 Μαργώνη 6, Βαρβιτσιώτη 2, Γεωργακοπούλου 4, Μαζαρακη 4, Πλυτά 6, Σιγάλα, Κωσταριδη 2

Πορφύρας (Οικονομόπουλος): Ευμορφοπούλου 12, Τσιλιμπάρη 2, Ξενιτοπούλου, Μπαλαμπάνη 2, Ρουμπελάκη 9(1), Πετρή 2, Μεγαλούδη 2, Παπάζογλου 4, Αρχαγγελίδη 7(1), Παρθένη, Θανοπούλου

Διαιτητές: Δημουλάς και Δόβας (κομισάριος Δραμεσιώτης)