« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Γυναικών: Αμύντας – Πρωτέας Βούλας 51-69

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020 , 18:00

Αυλαία για τις Γυναίκες μας στη δεύτερη ιστορική τους προσπάθεια στην Α2 απέναντι στον Πρωτέα Βούλας με ήττα, μέσα στην άδεια “Πυρκάλ”. Οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη ήταν ανταγωνιστικές μόνο στο 1ο δεκάλεπτο προμηνύοντας ένα ντέρμπι, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Αναλυτικότερα, σε πολλά σημεία του 1ου κομματιού του ματς το σκορ ήταν ισόπαλο, με κύριες εκφραστές στην επίθεση των γηπεδούχων τη Σόφη Κλείτσα με 7 πόνους (1 τρίποντο) και τη Λία Ντάνου με 5 πόντους, με το ταμπλό να γράφει 17-19 στο τέλος του. Από το 2ο δεκάλεπτο τα ποσοστά ευστοχίας των φιλοξενούμενων ανέβηκαν αισθητά παράλληλα με τη διαφορά που έγινε διψήφια στα μέσα του δεκαλέπτου. Η αντίδραση του Αμύντα έφερε τη διαφορά στους  6 πόντους 2:40 πριν το τέλος, αλλά και πάλι το επιθετικό κρεσέντο των παικτριών της Βούλας έφερε το 28-40, πριν οι ομάδες αποσυρθούν στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα η συνεχόμενη επιθετική ευστοχία των φιλοξενούμενων συνδυαζόμενη με την επιθετική αστοχία των γηπεδούχων οδήγησε το σκορ στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, με την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου (39-58). Στη συνέχεια οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους, προσπαθώντας για την ανατροπή, και μειώνοντας τη διαφορά, 6′ πριν τη λήξη, σε 10 πόντους, με 2 τρίποντα της Κλείτσα και Μαργώνη και 4 πόντους της Λίας Ντάνου (49-59), αλλά η επιθετική δυστοκία επανήλθε μαζί με το τελικό 51-69.

Αξιοσημείωτο του ματς η παρθενική συμμετοχή των “δικών μας” Πατσιώτη Ηλιάνα και Βαρβιτσιώτη Σοφία στο πρωτάθλημα! Ευχόμαστε υγεία και καλή συνέχεια!!

Επόμενη αναμέτρηση, με τα Μελίσσια, εκτός έδρας (Κυριακή 25/10 , 14:15).

Αμύντας – Πρωτέας Βούλας 51-69

Δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 39-58, 51-69
Διαιτητές: Παπαγεωργίου και Καλαρέμας (κομισάριος Μπουρνάς)
Αμύντας (Δρακάκη): Σκεπετάρη, Μαργώνη 6(1), Κλείτσα 16(3), Λιναρά, Πατσιώτη 2, Πολιτοπούλου 4, Ντάνου Λ. 16(1), Μαζαράκη 3, Αθανασούλια, Ντάνου Μ. 4, Βαρβιτσιώτη, Σιδηροπούλου
Πρωτέας Βούλας (Μίχα): Ξενιτοπούλου, Σιμιτσιδέλλη, Κουζούκα, Γκουζέλου, Σακελλαρίου 7(1), Γρηγοροπούλου 4, Χατζηγιακουμή 32(4), Αναστασοπούλου Μ. 5, Χατζηβασιλείου 4, Αναστασοπούλου Χ. 12(1), Οικονομάκη 5, Φρέρη