Α2 Γυναικών: Δαναοί Άργους – Αμύντας 49-55

Κυριακή 17 Μαρτίου , 15:00

Επιστροφή από το Άργος με την 5η συνεχόμενη νίκη του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα, μετά την αναμέτρηση με τους Δαναούς, για την 20η αγωνιστική, του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας Γυναικών και δεύτερη θέση στην κατάταξη, βλέποντας τα play off ανόδου.

Πολύ κλειστή αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα και την ισοπαλία στο τέλος του (15-15). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους και με αποτελεσματικές επιθετικές προσπάθειες πήραν το προβάδισμα, φτάνοντας στο +9 στο ημίχρονο (26-35), παρόλο τη μεγάλη προσπάθεια των Αργείτισσων, για την ανατροπή.

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτριες της Φρόσω Δρακάκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κλείνοντας το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, με διψήφια διαφορά (37-47). Η αντίδραση των γηπεδούχων γιγαντώθηκε στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στα δύο τρίποντα (47-53) και 2,5′ να απομένουν για τη λήξη, η αστοχία να κυριαρχεί, στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και το τελικό 49-55, να δίνει άλλη μία νίκη απέναντι ενός πολύ δυνατού αντιπάλου, χαρίζοντας χαμόγελα στον Υμηττό, για τις συνεχείς τελευταίες καλές εμφανίσεις.

Επόμενος αγώνας, την Κυριακή 24 Μαρτίου (17:00), στoν Υμηττό, με τον Προμηθέα Πάτρας.

Δαναοί Άργους – Αμύντας 49-55

Δεκάλεπτα: 15-15, 26-35, 37-47, 49-55

Δαναοί Άργους (Νώντας): Χελιώτη 15, Μπάλλα, Δανούση 11(1), Χρυσοστομίδου 6, Σβορώνου 6, Κυριάκου 7(1), Μπενέκη 2, Ζαρόκωστα 2

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Μαργώνη 7, Κοντογιάννη 6 (5 ασ.), Σιγάλα, Κουτσιρίμπα 18 (9 ριμπ.), Καλομιτσίνη 7(1), Παπαρδέλα 5 (8 ριμπ.), Μαζαράκη 2, Βαρβιτσιώτη 7 (8 ριμπ.), Πλυτά, Γεωργακοπούλου, Ντάνου 3

Διαιτητές: Κωστής και Ελ Ανύ (κομισάριος Λευθεριώτης)