Α2 Γυναικών: ΕΦΑΟΖ-Αμύντας 49-45

Κυριακή 04 Νοεμβρίου 2018 , 14:00

Στις λεπτομέρειες έχασε το πρώτο εκτός έδρας ματς της σεζόν, για την 2η Αγωνιστική της Α2 Γυναικών, ο Αμύντας, καθώς ηττήθηκε με 49-45 από τον ΕΦΑΟΖ.

Αν και ο Αμύντας ξεκίνησε αγχωμένος τον αγώνα, άνοιξε το σκορ με καλάθι της Τζέμη (0-2, 4′) και προηγήθηκε με 0-5 ύστερα από καλάθι και foul της Κόρμπου (6′). Δύο προσωπικές προσπάθειες της Καραλή και ένα ακόμη καλάθι της Τζέμη διαμόρφωσαν το 8-12 του πρώτου δεκαλέπτου. Η αστοχία συνεχίστηκε και για τις δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, αλλά στη συνέχεια η Καλλιώρα, Τσαγκαράκη, Γιργουρτάκη και Κόρμπου διατήρησαν την πρωτοπορία, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 22-27 υπέρ της ομάδας μας. Στην επανάληψη η ομάδα του Ζωγράφου προσπάθησε να αντεπιτεθεί και κατάφερε να πλησιάσει σε 31-34 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ξεκίνησε ουσιαστικά από την αρχή. Στο 37′ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά ο ΕΦΑΟΖ με 40-39, γεγονός που αποτέλεσε καθοριστικής σημασίας για την έκβαση του ματς. Τριάντα τέσσερα δευτερόπλεπτα πριν τη λήξη το σκορ έγινε 43-42. Ωστόσο, παρά την μεγάλη προσπάθεια των κοριτσιών της Φρόσως Δρακάκη, το σκορ μετατράπηκε σε 47-45 και τελικά σε 49-45.

ΕΦΑΟΖ – ΑΜΥΝΤΑΣ 49-45

Διαιτητές: Λαζόγκα και Αναστασόπουλος (κομισάριος Σταματόπουλος)

Δεκάλεπτα: 8-12, 22-27, 31-34, 49-45

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Βεροιόπουλος, Φατούρος): Καραβελη 2, Σατρατζέμη 7(1), Κύριου, Βαμβακά 6, Λιναρά 14(1), Ζουρνή 15(1), Κεσσέ 5, Βυζεντίνη, Κουρούβανη, Λέρη, Μπαλαμπάνη, Χόνι

Αμύντας (Δρακάκη): Γιργουτάκη Νίκη 3(1), Τριμέρη Μαρία 3(1), Μαργώνη Ζωή 2, Καλλιώρα Εύα 2, Τζέμη Ναταλί 8, Τσαγκαράκη Ηλιάνα 6, Καραδήμου Έλενα, Καράλη Σαββίνα 5(1), Καράντζαλου Ζωή, Αθανασούλια Ρούλα 5(1), Σιδηροπούλου Έλενα, Κόρμπου Μαρία 11