« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Α2 Γυναικών: Κρόνος Αγ.Δημητρίου – Αμύντας 63-55

Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021 , 13:00

Δεύτερο κίτρινο φύλλο για τις αθλήτριες της ομάδας του Υμηττού στη σεζόν, στον Άγιο Δημήτριο που η προσπάθειά τους για το διπλό, δεν αποτυπώθηκε και στα στατιστικά του ματς.

Έπειτα από ένα μέτριο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων (12-4 , 3.5′), στα επόμενα λεπτά βελτιώθηκαν σε άμυνα και επίθεση ανεβάζοντας την απόδοσή τους και κατόρθωσαν να μπουν μπροστά στο σκορ (14-15) στα μισά του δεκαλέπτου που έκλεισε με τις γηπεδούχες μπροστά (24-17). Μουδιασμένα ξεκίνησαν και τη δεύτερη περίοδο οι “πορτοκαλί” με την προσπάθειά τους για την ανατροπή να μην αποτυπώνεται στο παρκέ και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια το ταμπλό έγραφε 38-26.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η αυξομείωση στην απόδοση των παικτριών της Φρόσω Δρακάκη δεν τις άφησε να επιστρέψουν στον Υμηττό με το διπλό. Η προσπάθεια για την αντεπίθεση παρόλο το 44-26 στο 22′ φάνηκε στο σκορ μετά το 3ο δεκάλεπτο (53-41) κλείνοντας την αναμέτρηση χωρίς να είναι αποτελεσματική (63-55).

Επόμενη αναμέτρηση την επόμενη Κυριακή στην Πυρκάλ (28/11 , 18:00), με την Τερψιθέα Γλυφάδας για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Αμύντας 63-55

Δεκάλεπτα: 24-17, 38-26, 53-41, 63-55

Κρόνος Αγ.Δημητρίου (Νικολαϊδου): Φρέρη, Τσιμπίδη, Δραμιτινού, Πολιτοπούλου 13(3), Καλομιτσίνη 19(3), Στεφανίδου, Κυριακοπούλου 16, Μπλιθικιώτη 9(1), Τσάμη, Γρηγοροπούλου, Γιαμπάνη 6(1), Γεωργακοπούλου

Αμύντας (Δρακάκη): Κλείτσα 15(1), Μαργώνη 5(1), Λιναρά, Πατσιώτηγ, Πολιτοπούλου 5, Ντάνου Λία 15(3), Μαζαράκη 2, Αθανασούλια 2, Ντάνου Μαντώ, Βαρβιτσιώτη 5, Σιδηροπούλου 6, Τσαχιρίδη,

Διαιτητές: Γεωργόπουλος και Αυγουστόγλου (κομισάριος Ντίνος)