Α2 Γυναικών – play off Γ’ φάση: Ιωνικός Ν.Φιλαδέλφειας – Αμύντας 59-60

Κυριακή 26 Μαΐου , 16:45

Επιστροφή από τη Νέα Φιλαδέλφεια με τη νίκη, στην επανάληψη της αναβληθείσας αναμέτρησης, μετά την ένσταση των γηπεδούχων, για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα ξαναφέρνοντας την τελική σειρά ανόδου των play off στο 1-0, σε άλλη μία συγκλονιστική αναμέτρηση, που κρίθηκε στον πόντο, όπως και ο αγώνας που ματαιώθηκε (55-56).

Δυνατά ξεκίνησαν οι αθλήτριες της Φρόσω Δρακάκη το ματς και η αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση τις έβαλε μπροστά με διαφορά δύο ψηφίων στα μισά της πρώτης περιόδου (4-14), που την ολοκλήρωσαν με το +8 και το ταμπλό να γράφει στο “Ζαχαρίας Αλεξάνδρου”, 13-21. Ανάλογη και η συνέχεια, που είχε σαν αποτέλεσμα την μεγαλύτερη απόσταση στο 15′ (17-32), αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη και η αντίδραση των γηπεδούχων ταυτόχρονα με ένα επιμέρους 13-2, των τελευταίων, στα υπόλοιπα λεπτά, μείωσαν την ψαλίδα στο ημίχρονο, στους 4 πόντους (30-34).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η προσπάθεια για τη νίκη κυριάρχησε στο παρκέ, με δυνατές μονομαχίες και όμορφες φάσεις, προσφέροντας όμορφο θέαμα στους φιλάθλους, αυξάνοντας το ενδιαφέρον στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, με την ομάδα του Υμηττού να προσπαθεί να ξεφύγει, αλλά είχε να αντιμετωπίσει την αντίδραση των αθλητριών του Ιωνικού, που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με ένα καλάθι στο τέλος του τρίτου κομματιού του αγώνα (49-47). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο αμφίρροπο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, απογειώνοντας το ενδιαφέρον, φτάνοντας στα 104″ πριν τη λήξη και η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας να είναι στο +3 (59-56), με τις “πορτοκαλί” να βγάζουν τις άμυνες καθηλώνοντάς την στο 0, μέχρι τη λήξη και παράλληλα με ένα καλάθι και δύο βολές να παίρνουν τη νίκη και το 1-0 στη σειρά, σε μία ακόμη αναμέτρηση που ήταν το “απόλυτο ντέρμπυ”.

Επόμενος αγώνας, την Πέμπτη 30 Μαΐου (21:30), στον Υμηττό, με τον Αμύντα να επιζητεί τη νίκη και το 2-0 στη σειρά, που θα του δώσει την άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία.

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – Αμύντας 59-60

Δεκάλεπτα: 13-22, 30-34, 49-47, 59-60

Ιωνικός Ν.Φιλαδέλφειας (Σκαλωμένος): Καράγιαννη 13(1), Καραβέλη 6(1), Καρούσου, Καμπουράκη 10(1), Καββαδά, Καραβέλη Κ. 8, Τζούβαλη, Βόλου, Ζιου 2, Γκρίτζα 5, Φουράκη 15, Κωνσταντίνου

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Κοντογιάννη 5, Μαργώνη 2, Κουτσιρίμπα 4, Καλομιτσίνη 19(3), Παπαρδέλα 6(1) (12 ριμπ.), Βαρβιτσιώτη, Μαζαράκη 1, Πλυτά, Καραδήμου, Γεωργακοπούλου, Κωσταρίδη, Ντάνου 23(3) (6 κλεψ.)

Διαιτητές: Ζιώγας, Μαρτινάκος (κομισάριος Σαμαρτζή)

Ξαναδείτε τη συναρπαστική αναμέτρηση, στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού, στην ενότητα (playlist)  2023-24 Γυναικείο .

Με μία απλή κίνηση εγγραφείτε, ώστε να ενημερώνεστε άμεσα για όλα τα video της ομάδας του Υμηττού, πατήστε το κουμπί εγγραφής καταχωρώντας το email σας και θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων  για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει  .