Α2 Γυναικών: Τερψιθέα Γλυφάδας – Αμύντας 44-49

Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019 , 19:00

Επιστροφή στις νίκες για τον Αμύντα, ο οποίος πέτυχε το «διπλό» στη Γλυφάδα κόντρα στην Τερψιθέα με 44-49 για την 15η Αγωνιστική της Α2 Γυναικών.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τον Αμύντα να έχει το ισχνό προβάδισμα (14-16, 10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η καλή άμυνα των κοριτσιών της Φρόσως Δρακάκη τους επέτρεψε να πάρουν μια σημαντική διαφορά και να αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια με το +11 (20-31, 20’). Ο Αμύντας κατάφερε να διατηρήσει το σημαντικό προβάδισμά του και στην τρίτη περίοδο (30-42, 30’). Παρόλα αυτά, στο τελευταία δεκάλεπτο υπέστη ένα μικρό «black-out» επιθετικά, με αποτέλεσμα η Τερψιθέα να πλησιάσει, αλλά όχι αρκετά για να επιλείσει την τελική έκβαση του αγώνα.

Επόμενος αγώνας για τον Αμύντα την ερχόμενη Κυριακή (3/3, 18.00) εντός έδρας με τον Φάρο Κερατσινίου.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 44-49
Διαιτητές: Σκουλαρίκης-Ιορδανίδης
Δεκάλεπτα: 14-16, 20-31, 30-42, 44-49
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Βασιλάκος): Κορδαλή, Οικονομάκη Κλ. 10, Καναβάρου 4, Καβακίδου, Λαμπράκη Δ., Φλώκα, Λαμπράκη Μ. 2, Γαλιατσάτου 3, Οικονομάκη Ζ. 8(1), Μυλωνακη 17(1).
ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη –Λιάκου): Γιγουρτάκη 8(2), Τριμέρη 2, Μαργώνη 8(1), Καλλιώρα 7(1), Τζέμη, Τσαγκαράκη 2, Αθανασούλια 2, Ντάνου 8, Κόρμπου 9, Σιδηροπούλου 3.