Α2 Γυναικών Β’ φάση (play off): Αμύντας – ΓΣ Αγ.Παρασκευής 55-52

Κυριακή 12 Μαΐου , 17:00

Νίκη για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, επί του ΓΣ Αγίας Παρασκευής, 2-0 νίκες στη σειρά, σε δύο συναρπαστικές στην εξέλιξή τους αναμετρήσεις και πρόκριση στη σειρά των τελικών ανόδου.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, με την ισοπαλία να εμφανίζεται αρκετές φορές στο ταμπλο και ένα επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, να τις βάζει μπροστά στο τέλος του, με 20-16. Η συνέχεια είχε την ίδια ένταση, με τις “μαυροκόκκινες” να σφίγγουν την άμυνά τους και με ένα σερι 10 πόντων να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά (24-29), αλλά ένα διαδοχικό σερι (6-0), των “πορτοκαλί” έφερε την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία (29-29), όπως και στο ημίχρονο (34-34).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι αθλήτριες της Φρόσω Δρακάκη προσπάθησαν περισσότερο για τη νίκη-πρόκριση, παίρνοντας το προβάδισμα και διατηρώντας το έως το 30′ (44-38). Η τελευταία περίοδος χαρακτηρίστηκε από την προσπάθεια των αθλητριών για τη νίκη, με μία επιθετική δυστοκία της ομάδας του Υμηττού, για αρκετά λεπτά να φέρνει το ματς στα ίσια, στα τελευταία λεπτά (48-48), αλλά πάλι οι Υμηττιώτισσες ανέβασαν περισσότερο την αμυντική τους απόδοση, κατακτώντας την πρωτοπορία, με το +3 (53-50) και 30″ να απομένουν για τη λήξη, με το παιγνίδι να παίζεται πλέον από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με το τελικό 55-52, να δίνει τη νίκη στον Αμύντα και την πρόκριση, στη σειρά των τελικών.

Επόμενος αγώνας των play off στη σειρά των τελικών ανόδου για την πρώτη κατηγορία, με το νικητή της σειράς Ιωνικός Νέας ΦιλαδέλφειαςΔάφνη Αγίου Δημητρίου που είναι 1-1 και θα χρειαστεί τρίτος αγώνας.

Αμύντας – ΓΣ Αγίας Παρασκευής 55-52

Δεκάλεπτα: 20-16, 34-34,44-38, 55-52

Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασίου): Κωσταρίδη, Καλομιτσινη 11(1), Ντάνου 11(3), Βαρβιτσιώτη 15, Μαργώνη 5, Κοντογιάννη 7, Κουτσιρίμπα 2, Παπαρδέλα 2, Πλυτά, Γεωργακοπούλου 2, Καραδήμου, Μαζαράκη

Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Κεσσέ 12, Γιαμπάνη 6, Τσιαδή 10, Καραχάλιου 21(1), Γρίσπου, Αραβανή, Βούλγαρη 3(1), Σπυρίδωνος, Πολιτοπούλου, Κυρκοπούλου

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σπ. και Σιδέρης (κομισάριος Κυρτάτας)

Ξαναδείτε τη συναρπαστική αναμέτρηση, στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού, στην ενότητα (playlist)  2023-24 Γυναικείο .

Με μία απλή κίνηση εγγραφείτε, ώστε να ενημερώνεστε άμεσα για όλα τα video της ομάδας του Υμηττού, πατήστε το κουμπί εγγραφής καταχωρώντας το email σας και θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων  για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει  .