Elite League: Αμύντας – Αίαντας Ευόσμου 79-62

Σάββατο 09 Δεκεμβρίου 2023 , 16:30

Σημαντική νίκη του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα, στην οικονομία του πρωταθλήματος της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου, τονίζοντας και το απόρθητο του κλειστού του Υμηττού, σε μία αναμέτρηση με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για τριάντα έξι λεπτά.

Από το πρώτο λεπτό προσπάθησαν για το προβάδισμα, οι αντίπαλοι, με αποτέλεσμα μία αμφίρροπη αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά και το 14-14 στο 8′, αλλά το 7-0 των Υμηττιωτών στη συνέχεια, τους έδωσε την πρωτοπορία στο πρώτο δεκάλεπτο με 7 πόντους (21-14). Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων, στη συνέχεια, είχε αποτέλεσμα να ψαλιδιστεί η διαφορά στο καλάθι (25-23) στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά ένα ακόμη 9-0 των γηπεδούχων σε 3′, τους έβαλε πάλι μπροστά, με 9 πόντους (34-23) και το +7 στο ημίχρονο (38-31).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι Βορειοελλαδίτες αύξησαν περισσότερο τη δυναμικότητά τους στην άμυνα, πλησιάζοντας στο καλάθι στα μισά του τρίτου κομματιού του ματς (43-41), φέρνοντας το ματς στα ίσια (45-45), στο 26,5′, με την αντίδραση των “πορτοκαλί” να τους δίνει μία ισχνή διαφορά στο 30′ (54-51) και να απογειώνει το ενδιαφέρον των θεατών. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουρή ξαναπάτησαν το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι με ένα σερί (6-0), αύξησαν την απόσταση ξανά στη μέγιστη, μέχρι στιγμής, τιμή των 9 πόντων (60-51, στο 32′), αντιμετωπίζοντας τη δυνατή προσπάθεια της ομάδας της Θεσσαλονίκης για την ανατροπή, καταφέρνοντας να αυξήσουν την απόσταση στο +12 (70-58), με 100″ να απομένουν για τη λήξη και την απόδοσή τους περισσότερο, μην αφήνοντας καμιά ελπίδα στους αντιπάλους τους, με το τελικό 79-62, να φέρνει το χαμόγελο στα χείλη των οπαδών τους, αλλά να μην αντικατοπτρίζει συνολικά τον αγώνα.

Επόμενη αναμέτρηση, στη Θεσσαλονίκη,  το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου (17:00) και για την 13η αγωνιστική, οι Υμηττιώτες αντιμετωπίζουν τον Ερμή Αγιάς-Ηρακλή.

Αμύντας – Αίαντας Ευόσμου 79-62

Δεκάλεπτα: 21-14, 38-31, 54-51, 79-62

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 12(2) (6 ασ.), Τσιλιμπάρης, Δαμιανός, Σιούντρης 12(2/3) (9 ριμπ.), Πίτερσον 20(1) (6 ασ., αξιολ. 24) , Γκάτζο, Μπέλη 10, Γουίλσον 14(2/4) (8 ριμπ.), Μπολδόγλου, Γιοβάνης, Δόξας 9 (9 ριμπ.)

Αίας Ευόσμου (Γαλάνης): Ετιέν 8(2), Βίκτορ 23, Αμπατζάς 4, Ρουστέμης, Κωνσταντινίδης 4, Παπαδόπουλος 12(2), Ναούμης 5(1), Πετράκης, Χαβαλές, Πετανίδης, Γαρέζος 2, Αγγελόπουλος 4

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης και Λογοθέτης (κομισάριος Σαμαρτζή)

Ενημερωθείτε, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.

Δείτε την αναμέτρηση, όπως και όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“ στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού.

Με μία απλή κίνηση εγγραφείτε, ώστε να ενημερώνεστε άμεσα για όλα τα video της ομάδας του Υμηττού, πατήστε το κουμπί εγγραφής καταχωρώντας το email σας και θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων  για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει