« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Elite League: Αμύντας – Ψυχικό 66-62

Σάββατο 07 Οκτωβρίου 2023 , 17:00

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν, επικρατώντας ενός από τα φαβορί στην κατηγορία, μέσα στην Πυρκάλ, σε μία αναμέτρηση με εναλλαγές πρωτοπορίας και ένταση, υποστηρίζοντας για μία ακόμη φορά τον χαρακτηρισμό “Αθηναϊκό” ντέρμπι.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να μπουν μπροστά στο 2′ (10-2), ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, στα μέσα της περιόδου (16-6) και ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το ταμπλό να γράφει 20-14. Στη δεύτερη περίοδο η κατακόρυφη αύξηση της ευστοχίας των φιλοξενούμενων στα μακρινά σουτ, έφερε την ανατροπή (24-25 14,5′) και την πρωτοπορία μέχρι το ημίχρονο (32-34).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Μιχάλη Κουρή ανέβασαν την απόδοσή τους ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα, με τους αντιπάλους τους να αντιδρούν, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 25′ (43-43), αλλά και στο τέλος του τρίτου κομματιού του αγώνα (55-55), ανεβάζοντας το ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κορυφώθηκε η προσπάθεια για τη νίκη και οι δυνατές άμυνες, που μείωσαν και την επιθετική απόδοση των ομάδων, με χαρακτηριστικό την αφλογιστία στο παρκέ για 200″, με το 62-62 να παραμένει, αλλά οι “πορτοκαλί” κατάφεραν να προηγηθούν με ένα μεγάλο τρίποντο, 35″ πριν τη λήξη και να κρατήσουν το προβάδισμα έως το 40′ (66-62), ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν και σκορπώντας τον ενθουσιασμό στον Υμηττό.

Επόμενη αναμέτρηση, για τη 2η αγωνιστική, στην Αμαλιάδα, αντιμετωπίζοντας τον Κόροιβο (14/10 , 16:30).

Αμύντας – Ψυχικό 66-62

Δεκάλεπτα: 20-14, 32-34, 55-55, 66-62

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 12(4/7 54%), Σιούντρης 7(1), Γκρέκας 6(1), Βαρδιάνος 2, Λιακόπουλος 12 (5/5 διπ. 100%, 4 ασ.), Γκάτζο 13(1), Μπέλη (12 ριμπ.), Δόξας 12 (13 ριμπ.)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 6(2), Τοπάλι 4(1), Παπανικολάου 9, Μιχαλούτσος 6, Μάντζαρης 12(3), Αθανασούλας 6(2), Μπαλός 6, Αναγνωστόπουλος, Κέλι 9(1), Πιτούλης 4

Διαιτητές: Σκαλτσής, Θεοδωρόπουλος και Σπυρόπουλος (κομισάριος Μωϋσιάδης)