« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Elite League Ερρίκος Ντυνάν: Αμύντας – Δόξα Λευκάδας 58-60

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023 , 16:30

Δεν κράτησε απόρθητη την έδρα του ο Αθλητικός Όμιλος Υμηττού Αμύντας, με ένα καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, για την 4η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν και η Δόξα Λευκάδας, επιστρέφει με το διπλό στο νησί του Ιονίου, στην πιο αμφίρροπη αναμέτρηση της ημέρας.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπαίνοντας μπροστά με 5-14 στο 6′, με τους Υμηττιώτες να αντιδρούν και να φέρνουν το σκορ στα ίσια (14-14, 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το ταμπλό να γράφει 16-21. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο ανεβάζοντας το ενδιαφέρον των θεατών, με καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει και το 27-29, του ημιχρόνου, αύξησε το ενδιαφέρον για τη συνέχεια.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η προσπάθεια για την πρωτοπορία κυριάρχησε στο παρκέ, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο το ενδιαφέρον, με τους Επτανήσιους να έχουν το προβάδισμα περισσότερη ώρα, όπως και στο 30′ (43-47). Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Μιχάλη Κουρή ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού έφεραν την ισοπαλία στο 33′ (50-50), πήραν την πρωτοπορία δημιουργώντα μία μικρή διαφορά, με 5 πόντους (56-51) στα μισά της τελευταίας περιόδου, δείχνοντας πιο κοντά στη νίκη, αλλά η αντίδραση των Λευκαδιωτών, είχε σαν αποτέλεσμα να πλησιάσουν στο καλάθι (58-56) με 3,5′ να απομένουν για τη λήξη. Η ένταση στις προσπάθειες των παικτών γιγαντώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και χωρίς να υπάρχει σκορ για 2,5′, δύο καλάθια μέσα στο ζωγραφιστό από τους φιλοξενούμενους, ένα για την ισοπαλία (58-58, 39′) και για το τελικό 58-60, τους έδωσαν τη νίκη.

Επόμενη αναμέτρηση, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου (16:30), στη Μύκονο, όπου οι Υμηττιώτες φιλοξενούνται από την ομώνυμη ομάδα.

Αμύντας – Δόξα Λευκάδας 58-60

Δεκάλεπτα: 16-21, 27-29, 43-47, 58-60

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 2, Μπιλάλης 8(1), Δαμιανός, Σιούντρης 5, Γκρέκας 13(2), Βαρδιάνος, Λιακόπουλος 4, Γκάτζο 10(1) (10 ριμπ., 5 ασ.), Μπέλη 2 (10 ριμπ.), Μπολδόγλου, Γιοβάνης, Δόξας 14(1)

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 7(1), Ερμείδης 6, Τσέϊμπερς, Κοντούδης 1, Γοργόνης 5, Σαχπατζίδης 9, Σκουλίδας 3(1), Ευσταθιάδης, Βουλγαρόπουλος 8, Τζόρτζεβιτς 20(1), Παπαδάκης 1

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Νάστος και Ρίζος (κομισάριος Ηπιώτης)

Ενημερωθείτε, επίσης, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.

Εγγραφείτε, επίσης, με μία απλή κίνηση, στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού, με το κουμπί εγγραφής και καταχωρώντας το email σας, θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται, αλλά και να δείτε όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει .