Elite League Ερρίκος Ντυνάν: Χαρίλαος Τρικούπης – Αμύντας 82-79

Σάββατο 02 Δεκεμβρίου 2023 , 17:00

Ένα σουτ στο τελευταίο δέκατο της αναμέτρησης, στο Μεσολόγγι, στέρησε από τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα το πρώτο διπλό της φετινής Elite League Ερρίκος Ντυνάν, που το διεκδίκησε χωρίς τέσσερις βασικές μονάδες του.

Η προσπάθεια των αντιπάλων για την πρωτοπορία από το πρώτο λεπτό, είχε σαν αποτέλεσμα τη συνεχή εναλλαγή στο σκορ τις πολλές ισοπαλίες και μετά το 15-17 του πρώτου δεκαλέπτου, οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και στη συνέχεια (28-28 , 17′), αλλά το σερί 11-2 των γηπεδούχων, που ανέβασαν την ευστοχία τους, στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, έγραψε το 39-30 στο ταμπλό, κατά την ανάπαυλα.

Στην αρχή του τρίτου κομματιού του ματς η ευστοχία των Αγρινιωτών συνεχίστηκε, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της αναμέτρησης στο 22′ (44-32), αλλά η απόδοση των παικτών του Μιχάλη Κουρή και το επιμέρους 4-12 σε 4′, τους έδωσε τη δυνατότητα να πλησιάσουν στους 4 (48-44), στα μισά της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε, χωρίς αλλαγή της πρωτοπορίας (59-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση των φιλοξενούμενων για την ανατροπή αυξήθηκε, δίνοντας συναρπαστικό τόνο στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας 45″ πριν τη λήξη να προηγηθούν (76-77), για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Η συνέχεια κορύφωσε το ενδιαφέρον, με δύο καλάθια να γράφουν το 79-79, δέκα δευτερόλεπτα, πριν την τελική κόρνα. αλλά ένα μακρινό σουτ στο τελευταίο δέκατο διαμόρφωσε το τελικό 82-79, σε άλλη μία ναμέτρηση στη φετινή σεζόν, που η τύχη γύρισε την πλάτη στους Υμηττιώτες στο τέλος του αγώνα.

Επόμενη αναμέτρηση το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου (16:30) και για την 12η αγωνιστική, ο Υμηττός υποδέχεται τον Αίαντα Ευόσμου.

Χαρίλαος Τρικούπης – Αμύντας 82-79

Δεκάλεπτα: 15-17, 37-30, 59-56, 82-79

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Λένελ 15, Γκλάσπερ 31(4), Αρφαράς 2, Παγουράς, Τσουργιάννης 7, Μολφέτας 9(3), Στράτος, Σάμαρτζιτς 10, Σταματογιάννης 5(1), Νάνος, Τσαπατώρης, Ζαρκαδούλας 3(1)

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 6 (8 ριμπ.), Μπιλάλης 2, Τσιλιμπάρης, Σιούντρης 12, Βαρδιάνος, Λιακόπουλος, Πίτερσον 9, Γκάτζο 17(2), Μπέλη, Γουίλσον 33(2) (βολ. 9/9, 12 ριμπ., 3 κλεψ.), Χουστουλάκης, Γιοβάνης

Διαιτητές: Ρίζος, Αναστόπουλος και Νάστος (κομισάριος Σταθόπουλος)

Ενημερωθείτε, για τη βαθμολογία τους αγώνες της ομάδα μας, το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, αλλά και αναλυτικότερα στοιχεία για το ανδρικό τμήμα, μέσα από τις σελίδες του www.amyntas.gr.

Δείτε την αναμέτρηση, όπως και όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“ στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού.

Με μία απλή κίνηση εγγραφείτε, ώστε να ενημερώνεστε άμεσα για όλα τα video της ομάδας του Υμηττού, πατήστε το κουμπί εγγραφής καταχωρώντας το email σας και θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων  για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει  .