Elite League: Κόροιβος Αμαλιάδας – Αμύντας 81-75

Κυριακή 08 Ιανουαρίου 2023 , 15:00

Επιστροφή με το κίτρινο φύλλο από την Αμαλιάδα για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, στην αγωνιστική πρεμιέρα για το 2023 της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την αναμέτρηση μπαίνοντας μπροστά στο σκορ από το πρώτο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να τους ακολουθούν από κοντά (20-18 , 7,5′), καταφέρνοντας όμως το διψήφιο προβάδισμα στο 10′ (29-19). Η προσπάθεια όλων των παικτών για τη νίκη συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, αλλά το επιθετικό σβήσιμο των “πορτοκαλί” για 5,5 ‘ και το σερί 14-0 της ομάδας της Ηλείας, έδωσε την πρωτοπορία στους τελευταίους με 20 πόντους (45-25 , 17,5′), με το ταμπλό στο ημίχρονο να γράφει 48-31.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια και κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου (65-70), η απόσταση στο σκορ δεν μεταβλήθηκε αισθητά με τους Υμηττιώτες να προσπαθούν για την ανατροπή, αλλά να αντιμετωπίζουν υψηλή ευστοχία από τους αντιπάλους τους. Στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι πάικτες του Δημήτρη Λιόγα αύξησαν την προσπάθειά τους για την ανατροπή καταφέρνοντας με τη μαχητικότητά τους να μειώσουν την απόσταση σε 2 καλάθια (76-72) και 1′ να απομένει για τη λήξη του αγώνα (81-75), πηγαίνοντας όμως το ροζ φύλλο στην πιο αποδοτική ομάδα στη συνολική διάρκεια της αναμέτρησης και δείχνοντας ότι εάν η καλή τους απόδοση είχε μεγαλύτερη διάρκεια, πιθανότατα θα υπήρχε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Επόμενη αναμέτρηση, για την 13η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, στον Υμηττό, το Σάββατο 14 Ιανουαρίου (15:00), με την Καβάλα, .

Κόροιβος – Αμύντας 81-75

Δεκάλεπτα: 29-19, 48-31, 67-50, 81-75

Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Λιούις 7(1), Νοέας 9, Καμάρας 11(1), Ερμείδης 2, Σιδηροηλίας, Κινίνης, Ιατρίδης 14(2), Μαστόρος 8(2), Κοντόπουλος, Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 18(3), Βύρλας 12

Αμύντας (Λιόγας, Μάλαμα, Ζούπας): Δήμου, Δαμιανός, Τοπάλλι 13(4) (4 κλεψ.), Σιούντρης 5, Γκρέκας 8(1), Βαρδιάνος 8(2), Λιακόπουλος 5(1), Κουκουνιάς, Γιούση 8, Γκάτζο 3(1), Δόξας 12, Καλογερίας 13 (10 ριμπ.)

Διαιτητές: Λιότσιος, Νάστος και Κανελλόπουλος (κομισάριος Πίγκας)

Ξαναδείτε τη συγκλονιστική αναμέτρηση στο επίσημο κανάλι της ομάδας του Υμηττού, όπως και όλους τους αγώνες των “πορτοκαλί“.

Με μία απλή κίνηση εγγραφείτε, ώστε να ενημερώνεστε άμεσα για όλα τα video της ομάδας του Υμηττού, πατήστε το κουμπί εγγραφής και καταχωρώντας το email σας και θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για τα σημαντικότερα βίντεο, που δημοσιεύονται. Για να λαμβάνετε όλες τις ειδοποιήσεις, πατήστε το καμπανάκι ειδοποιήσεων  για να αλλαχθεί σε καμπανάκι που κουδουνίζει  .