ΕΣΚΑ Νέων: Αμύντας – Πολυνίκης Αγ. Βαρβάρας 68-52

Τετάρτη 07 Νοεμβρίου 2018 , 21:00

Την έκτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν απόψε οι Νέοι μας, επικρατώντας του Πολυνίκη Αγ. Βαρβάβας με 68-52 για την 6η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Νέων της ΕΣΚΑ.

Ο Αμύντας άρχισε με ένα σερί 6-0 την αναμέτρηση στο Κλειστό του Υμηττού. Αν και από τα πρώτα πέντε λεπτά “έχτισε” διαφορά δέκα πόντων (14-4, 5′), δεν κατάφερε να την διευρύνει άμεσα, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 20-14. Η απόσταση επανήλθε σε διψήφιο αριθμό στα μισά της δεύτερης περιόδου, ύστερα από τρίποντο του Μέλιου (30-20, 15′), η οποία και διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα ως το ημίχρονο (36-26, 20′). Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, οι παίκτες του Σπύρου Παντελιάδη ανέβασαν… ταχύτητα και αύξησαν την διαφορά ακόμη και ως το +18 (44-26, 24′). Παρά την διαφορά ασφαλείας την οποία είχε αποκτήσει η ομάδα μας, στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα ο Πολυνίκης άρχισε να πιέζει και να πλησιάζει στο σκορ. Όμως, με ένα τρίποντο του Έξαρχου και 2/2 βολές από τον Καλδή, ο Αμύντας έδειξε ότι δεν απειλήθηκε ουσιαστικά και συνέχισε το αήττητο σερί του. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Καλδής με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σπύρος Σιούντρης με 14.

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ 68-52

Διαιτητές: Βελέντζας, Γιαννακόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-14, 36-26, 54-38, 68-52

Αμύντας (Παντελιάδης): Βαλτατζής, Κάπρης 11, Μέλιος 9(1), Καλδής 18, Καλογερόπουλος, Έξαρχος 5(1), Γιούσι 10, Λιαράκος, Καραφέρης, Σιούντρης 14, Αποστολάκης 1.

Πολυνίκης (Βαμβακούσης): Τζεμπελίκος, Γκερέκος 2, Λιβανός 10, Μόρφος Α. 2, Μόρφος Β. 4, Βάκαλης, Θωμόπουλος, Τρούσας, Θεοδωρίτσης 14(2), Δημούλη Χ. 4, Δημούλη Α. 2, Δούκας 11