ΕΣΚΑ Νέων | Μικρός Τελικός: Μελίσσια – Αμύντας 83-82

Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019 , 20:00 - 22:00

Παρά την προσπάθεια της ομάδας μας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Αμύντας δεν κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του Χάλκινου Μεταλλίου. Οι παίκτες του Σπύρου Παντελιάδη ηττήθηκαν στην παράταση με 83-82 από τα Μελίσσια στον Μικρό Τελικό του Final Four του Τουρνουά Νέων της ΕΣΚΑ.

Τα Μελίσσια ήταν αυτά που άνοιξαν το σκορ στο πρώτο παιχνίδι της βραδιάς στο Κλειστό του Υμηττού. Όμως, η ομάδα μας αντέδρασε άμεσα αυτή τη φορά. Με
«όπλο» της την ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου έκανε το +6 (5-11) λίγο πριν το μέσον της περιόδου. Στα τελευταία δύο λεπτά, ωστόσο, ένα επιμέρους σερί 11-4 έφερε τους τυπικά γηπεδούχους ξανά στην πρωτοπορία (22-20, 10’). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αμύντας έπαιξε υποδειγματική άμυνα, καθώς δέχτηκε μόλις ένα καλάθι. Παράλληλα,  βρήκε σκορ με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, φτάνοντας στο +10 στο ημίχρονο (24-34, 20’).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα μας έδειξε έτοιμη να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Προχωρώντας προς το ημίωρο η διαφορά άγγιξε ακόμη και το +17, αλλά και πάλι η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκανε ένα μικρό σερί, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει 46-56 υπέρ του Αμύντα. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας έδειχνε να ελέγχει το ματς, όμως, στο τέλος αιφνιδιάστηκε, καθώς σιγά σιγά τα Μελίσσια μείωσαν την απόσταση. Καπρής και Σιούντρης διατήρησαν το προβάδισμα, ενώ ο Καλδής με 2/2 βολές έκανε το +5. Ένα αντιαθλητικό foul στο τελευταίο λεπτό ήταν αυτό που πήγε ουσιαστικά τον αγώνα στην παράταση, καθώς Ηλιόπουλος ευστόχησε και στις δύο βολές και Χαντζόπουλος στην επόμενη επίθεση ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο. Στο έξτρα πεντάλεπτα τα Μελίσσια είχαν το μομέντουμ του αγώνα. Παρά τη συγκινητική προσπάθεια του Γιούση, με 8 πόντους και 4/4 από τη γραμμή των βολών, αλλά και των μικρότερων παικτών, ο Αμύντας, ο οποίος αγωνιζόταν πλέον χωρίς τους Μέλιο, Σιούντρη και Καπρή εξαιτίας των foul, ξέμεινε από δυναμείς. Τα Μελίσσια πέρασαν μπροστά με καλάθι του Πολιτόπουλου με 83-82, η ομάδα μας αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι έμεινε στην τέταρτη θέση για τρίτη συνεχή σεζόν.

Κυπελλούχος του Τουρνουά Νέων στέφθηκε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επιβλήθηκε της Ένωσης Ιλίου με 57-54 στον Τελικό της διοργάνωσης στο Κλειστό της «Πυρκάλ». MVP του Τελικού αναδείχθηκε ο Αναστάσης Προύντζος, ο οποίος παρέλαβε το βραβείο του από τον Γιώργο Καστρινό.